W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Historie z dawnego Lublina
03.06.200716:37

«Dom Spotkań z Historią zaprasza na wieczór z wyjątkowymi gośćmi - twórcami z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" z Lublina. Podczas spotkania, które odbędzie się 3 czerwca (niedziela), o godz. 17.00 w Domu Spotkań z Historią przy Karowej 20, goście opowiedzą o jednym z najważniejszych programów Ośrodka - Historii Mówionej, oraz przedstawią spektakl "Tajbełe i jej demon" na klarnet i aktora.
Program Historia Mówiona w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" polega na rejestrowaniu, opracowywaniu i upowszechnianiu opowieści dotyczących Lublina i Lubelszczyzny, od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych. Zebrane wspomnienia - od całych biografii po drobne szczegóły i wrażenia - w bliski dla słuchacza sposób budują obraz przeszłości miasta i regionu, zachowując go dla przyszłych pokoleń. Program realizowany jest od 1998 roku. W Domu Spotkań z Historią opowie o nim Tomasz Czajkowski. "Tajbełe..." to adaptacja opowiadania I.B. Singera o tym samym tytule. Spektakl przedstawia historię samotnej Tajbełe, do której nocą przychodzi kochanek - demon. Wciągająca i poruszająca opowieść o miłości, zmysłowości i demonicznej naturze człowieka. Spektakl, wyreżyserowany przez Tomasza Pietrasiewicza, jest częścią tryptyku chasydzkiego - cyklu kameralnych przedstawień odwołujących się do folkloru żydowskiego, zrealizowanych w Ośrodku. Na małej scenie aktor z towarzyszącym mu muzykiem opowiadają prostą historię. Do tryptyku należą: "Był sobie raz" (aktor i akordeon), "O tym jak Fajwł szukał samego siebie" (aktor i kontrabas) i "Tajbełe i jej demon" (aktor i klarnet). Czas trwania: 40 minut. Występują: Witold Dąbrowski (aktor) i Jarosław Adamów (klarnet). WSTĘP WOLNY Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" powstał w 1998 roku i zajmuje się pielęgnowaniem dziedzictwa kulturowego i historycznego Lubelszczyzny. U źródeł Ośrodka leży działalność Teatru NN, który powstał w 1990 roku. Początkowo ukierunkowany był na realizację autorskich przedstawień. W miarę upływu czasu twórcy teatru zaczęli otwierać się na inne pozateatralne przedsięwzięcia o charakterze społecznym i edukacyjnym, daleko wykraczające poza sztukę. Wtedy powołali Ośrodek, który swoje cele realizuje poprzez działania artystyczne, wystawy, spotkania, sesje, publikacje i promocje książek i czasopism, projekcje filmów, koncerty, działania w przestrzeni publicznej. Te ostatnie ubrane w formę Misteriów Pamięci, przeprowadzane w przestrzeniach miasta gromadzą kilkutysięczną publiczność.» "Historie z dawnego Lublina" Informacja pochodzi z Biura Promocji Miasta Warszawy 02 czerwca 2007

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej