W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

I Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY 2009

I Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY 2009
24.04.200908:59

W dniach 21 - 23 maja Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” i Fundacja Muzyka Kresów inicjują nowy festiwal w Lublinie. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody” powstał, aby łączyć i przenikać tradycję muzyki archaicznej z nowoczesnymi poszukiwaniami.
Współcześni kompozytorzy i muzycy improwizujący, zarówno w formie, jak i środkach wyrazu, niejednokrotnie nawiązują do archaicznych form dźwiękowych. Zestawienie estetyki tradycyjnej i współczesnej tworzy nową jakość, gdy funkcja magiczna muzyki archaicznej spotyka się z funkcją estetyczną muzyki nowoczesnej. Występując obok siebie pokazują ich zbliżenie i przenikanie. Pomysłodawcą festiwalu jest Jan Bernad. Idea festiwalu narodziła się w 2006 r. w trakcie występu Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej na Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Kierowany przez Jana Bernada Zespół wystąpił wówczas we wspólnym projekcie z trzema kompozytorami: Jackiem Kochanem, Jerzym Kornowiczem i Jarosławem Siwińskim. Na festiwalu spotkają się wybitni muzycy, kompozytorzy muzyki współczesnej, przedstawiciele awangardowego jazzu, a także muzycy tradycyjni i twórcy rekonstruujący archaiczne tradycje muzyczne. Komisarzem festiwalu jest Jerzy Kornowicz, prezes Związku Kompozytorów Polskich, kompozytor, pianista i improwizator. Zwiastunem Festiwalu "Kody" był koncert wybitnego norweskiego muzyka Jana Garbarka z brytyjską grupą wokalną The Hilliard Ensemble w projekcie "Officum" 5 maja 2009 roku w Bazylice O.O. Dominikanów w Lublinie. Organizatorzy: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, ul. Krakowskie Przedmieście 39, tel. (081) 466 59 89 Fundacja Muzyka Kresów ul. Jezuicka 4/5, 20-113 Lublin Tel. 609 609 912 Strona internetowa: www.kody-festiwal.com

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej