W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

III Kongres Kultury Chrześcijańskiej

III Kongres Kultury Chrześcijańskiej
25.09.200813:52

Pod hasłem „Godność czy sukces?” rozpoczyna się III Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie. Z inicjatywą organizowania kongresu wystąpił przed laty ks. abp. Józef Życiński. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2000, kolejna - w 2004.
Spotkania i konferencje organizowane w ramach kongresu poświęcone będą ważnym sprawom życia społecznego, ujętym w perspektywie myśli chrześcijańskiej. Motywem przewodnim tegorocznego kongresu jest problematyka sukcesu, w jego wieloaspektowym ujęciu powiązanym z nauką, polityką i ludzką godnością. Osobne spotkanie poświęcone będzie problematyce kobiety i jej obecności w życiu Kościoła. Do udziału w nim zaproszona została żona prezydenta RP Maria Kaczyńska, s. Małgorzata Chmielewska, Katarzyna Kolenda-Zaleska oraz Monika Olejnik. Oprócz spotkań stricte dyskusyjnych, w programie kongresu przewidziano również bogactwo wydarzeń o charakterze artystycznym. Uczestnicy będą mogli zobaczyć m.in. spektakl Sceny Plastycznej KUL „Bruzda”, monodram Teatru im. J. Osterwy poświęcony Zbigniewowi Herbertowi. W Chatce Żaka zaprezentowany zostanie film „Rysa”. Będzie również możliwość spotkania się z jego twórcami. Na Placu Zamkowym, pustym miejscu po dawnej dzielnicy żydowskiej, odbędzie się misterium "Pamięć Światła - Pamięć Sprawiedliwych" poświęcone upamiętnieniu tych, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej i osób uratowanych. Komitet Honorowy Kongresu tworzą kard. Paul Poupard z Papieskiej Rady Kultury, prymas Polski kard. Józef Glemp, minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej