W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jak podopieczni Świetlicy „Ciuchcia” nakręcili własny film

Jak podopieczni Świetlicy „Ciuchcia” nakręcili własny film
19.09.201616:53

Pod opieką Ukrainki Viktorii Khomenko ośmioro dzieci z dzielnicy Dziesiąta zdobyło pierwsze reżyserskie szlify. Premierę ich wspólnego filmu można obejrzeć w piątek, 23 września, w Punkcie Kultury.
Warsztaty Kultury w ramach projektu Laboratorium Sztuki Społecznej zaprosiły do Lublina artystów z różnych stron świata. Gościliśmy Japończyka, Szwajcara, Libankę, Tunezyjczyka. Teraz nad projektami pracują Ukraińcy. Pozwiedzali, wchłonęli atmosferę, poznali lepiej lublinian, spojrzeli na miasto ze swojej perspektywy i przygotowali dla mieszkańców ciekawe propozycje. Kilka z nich miało już miejsce: koncert Orkiestry Muzyki Noise, wystawa „Spod miasta” czy warsztaty tworzenia lalek i marionetek. Jutro (20 września) o 19:00 w Galerii Labirynt przy ulicy Lipowej 13 odbędzie się wernisaż Alexeya Salamanova, a 23 września efektami pracy z podopiecznymi świetlicy „Ciuchcia” pochwali się Viktoria Khomenko.

Świetlica (Idź za mną) | film dokumentalny     
23 września, godz. 17:00, Punkt Kultury przy ulicy 1 Maja 35
wstęp wolny

Warto zajrzeć w piątkowe popołudnie do Punktu Kultury. W ramach projektu Viktorii Khomenko weźmiemy udział w premierze filmu dokumentalnego, stworzonego przez ośmioro dzieci z dzielnicy Dziesiąta, podopiecznych Świetlicy „Ciuchcia”. Młodzi bohaterowie filmu spędzają większość swojego czasu w świetlicy. Pewnego dnia postanawiają dowiedzieć się, co znajduje się w pozostałej części ogromnego dwukondygnacyjnego budynku – dawnego Domu Kultury. Okazuje się, że drzwi do opuszczonej części domu był zawsze otwarte… 
Viktoria Khomenko z Ukrainy zaproponowała dzieciom w wieku 8-11 lat stworzenie filmu dokumentalnego poświęconego wymyślanym przez dzieci bajkom. Zadaniem uczestników projektu było zrobienie zdjęć lub nakręcenie krótkiego wideo o miejscach dla nich ważnych, czy to w mieście, w domu czy we własnym pokoju, gdzie zbierają się z przyjaciółmi i bawią się. Rezultatem działań jest „bestiariusz” domowy/miejski, opowiadany przez mieszkańców. Dzieci nie tylko filmowały i fotografowały miejsca zabaw, ale także opisały je w sposób czarodziejski. Efektem działań jest zbiór współczesnych mitów i bajek tworzonych przez dzieci.

RV 3276 | wystawa        
20 września, godz. 19:00, Galeria Labirynt przy ulicy Lipowej 13
wstęp wolny

RV 3276 to suma cyfr oznaczających kolory farb w sprayu: czerwony i biały oraz niebieski i żółty, czyli barw narodowych Polski i Ukrainy. Taki też tytuł nosi wystawa ukraińskiego artysty Alexeya Salamanova. Alexey podczas swojej rezydencji stworzył cztery prace, które znajdują się na styku dwóch mediów – graffiti i sztuki performance. Połączenie jest bardzo specyficzne ze względu na to, że wybrane przez niego media mają zupełnie odmienny charakter. Jako element subkultury, graffiti nie jest przeznaczone dla szerszego grona odbiorców. Społeczność skupiona wokół graffiti jest zamkniętą grupą ludzi posługujących się własnym kodem. Performance jest natomiast jednym ze środków wyrazu „sztuki wysokiej”.

Zrealizowano w ramach projektu Europe Grand Central – "Granice – Rezydencje Miejskie" finansowanego z programu „Kreatywna Europa" Unii Europejskiej.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Lublin.