W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Jarmark czas zacząć
16.08.200711:57

"Jarmark Jagielloński otwarty. W środę na rynku pojawiły się pierwsze stragany, a trębacze z całej Polski odegrali hejnały swoich miast.
W środę Rynek był pełen zwiedzających i kupujących. Sprzedawcy oferowali głównie rękodzieło (od drewnianych świątków, przez koronki po wyroby z wosku pszczelego). Jednak dopiero w czwartek, kiedy będzie oficjalne otwarcie jarmarku, Rynek zapełni się stoiskami, a będzie ich prawie 200. Oprócz Polaków pojawią się wystawcy m.in. z Francji, Ukrainy i Białorusi. Do tego szczudlarze i kuglarze - czyli tak jak bywało w Lublinie przed wiekami. Wczoraj największym zainteresowaniem spacerujących po Starym Mieście cieszył się XIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów. Z balkonu Trybunału Koronnego zabrzmiały 23 "muzyczne znaki miast". - Dokładnie 15 sierpnia 690 lat temu Lublin stał się miastem na prawie magdeburskim - powiedział do zebranych przed Trybunałem prezydent miasta Adam Wasilewski. - Dlatego, na rocznicę tego wydarzenia, chcę, żeby hejnał został odegrany na cztery strony świata. Tak się stało. Wszyscy trębacze na zakończenie przeglądu wspólnie odegrali hejnał Lublina. Zakończeniem dnia była Noc Świątyń. Zwiedzanie rozpoczęło się w kościele pw. św. Mikołaja na Czwartku, później można było obejrzeć m.in. cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego i kaplicę zamkową. Dominikanie gościli u siebie Teatr im. Łesia Kurbasa ze Lwowa. W wirydarzu klasztoru wystawił spektakl "Misterium ekumeniczne" i "Narcyz". Program na czwartek Godz. 12 - Uroczysta Inauguracja Jarmarku. Godz. 12-20 - Stragany na Starym Mieście. Godz. 12 i 14 -Wystawa trakt Kraków - Lublin - Wilno. Dawniej i dziś. Archiwum Państwowe w Lublinie. Godz. 15-20 - Koncerty: występy zespołów folkowych i ludowych. Plac Po Farze. Godz. 20 - Koncert zespołu Kwartet Jorgi, pl. Po Farze." Sławomir Skomra, Gazeta Wyborcza Lublin

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane