W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Jarmark Jagielloński 2008
14.08.200818:16

Już po raz drugi w Lublinie rozpoczął się Jarmark Jagielloński organizowany przez Ośrodek Animacji Kultury CK z dyrektorem Jarmarku Grzegorzem Rzepeckim na czele. Ta ciesząca się wielkim zainteresowaniem impreza odbywać się będzie w dniach 14-17 sierpnia 2008 na terenie centrum Lublina od Placu Litewskiego do Placu Zamkowego ze szczególnych uwzględnieniem Starego Miasta i Błoni pod Zamkiem.
Dziś, podobnie jak kilka wieków temu, Lublin staje się istotnym miejscem spotkania Wschodu i Zachodu. Jako największe miasto na wschodnich krańcach UE jest „Bramą Unii Europejskiej na Wschód”. W XV i XVI wieku w Lublinie odbywały się słynne Jarmarki, na których spotykali się kupcy i rzemieślnicy z najodleglejszych stron. Tu, gdzie przecinały się szlaki handlowe biegnące z Węgier na Litwę, z Zachodniej Europy na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji, kwitło bogate, wielowymiarowe życie ludzi renesansu. Ale Jarmarki nie były tylko i wyłącznie wydarzeniem handlowym. Stanowiły też jedyną okazję do spotkań, wymiany poglądów, doświadczeń wśród rzemieślników i twórców. Lubelski Rynek na czas jarmarku stawał się centrum życia kulturalnego i społecznego miasta. Istotnym zadaniem obecnego Jarmarku jest odbudowanie współpracy z partnerami z terenów Ukrainy i Białorusi. Jest to także doskonała okazja do promocji kultury Europy Wschodniej w Unii Europejskiej oraz promocji Polski i Unii Europejskiej na Ukrainie i Białorusi. Jarmark Jagielloński jest połączeniem tradycji historycznych Jarmarków ze współczesną wymianą kulturalną i gospodarczą. Ma formę czterodniowych prezentacji wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych oraz wydarzeń kulturalnych i artystycznych, firm komercyjnych prowadzących działalność w regionie transgranicznym, NGO działających na rzecz rozwoju transgranicznego oraz oferty turystycznej regionu. W części handlowo-wystawienniczej Jarmarku weźmie udział ponad 300 wystawców z Polski, Ukrainy i Białorusi oraz innych krajów. Podczas Jarmarku nie zabraknie widowisk artystycznych i historycznych. Odbędzie się między innymi turniej rycerski rozgrywany pomiędzy formacjami z Polski, Ukrainy i Litwy, a także pokaz różnorodnych rytuałów z epoki. W wieczornych koncertach wystąpią takie zespoły jak Hollòènek Hungarica, Tołhaje, Balkan Sevdah, Chutir, Nagual, Dikanda, i Orkiestra św. Mikołaja. Patronatem honorowym Jarmark Jagielloński objął Prezydent Miasta Lublin Pan Adam Wasilewski

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej