W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jarmark w muzycznej odsłonie

Jarmark w muzycznej odsłonie
07.08.201514:16

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego, po zmroku, kiedy jarmarkowe stragany powoli zamykają swoje podwoje, nie musimy udawać się jeszcze do domu. Rozpoczyna się wtedy Jarmark Kulturalny.

Piątkowy wieczór otworzy Jacek Hałas z projektem „Pieśni wędrownych lirników”. Usłyszymy starodawne pieśni dziadowskie o marnościach tego świata, o śmierci i wędrowaniu dusz – ku przestrodze, zadumie i pokrzepieniu wyśpiewane. 
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 18.00
Gdzie: Wirydarz Klasztoru OO. Dominikanów, ul. Dominikańska 1


Pierwszego dnia Jarmarku Jagiellońskiego zagra także zespół Jazgodki. Kapela powstała we wsi Godki co nieco wyjaśnia nurtujące „d” w nazwie. Na początku było ich dwie plus spontanicznie dołączający się okoliczni muzycy. W repertuarze mają tradycyjną i dawną muzykę z różnych epok i krajów Europy – szwedzką, duńską, węgierską, rumuńską, cygańską, bałkańską, polską, hiszpańską i sefardyjską z pełnym wachlarzem nastrojów – od zabawy, przez lirykę, po historie dramatyczne oraz taneczne rytmy.
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 19.30
Gdzie: Plac po Farze

Tego samego wieczoru w sercu Lublina, zaprezentuje się jedna z największych gwiazd tegorocznego Jarmarku. Canzoniere Grecanico Salentino przywiozą do Lublina kawałek słonecznej Italii. Ich koncerty przepełnia niespożyta energia, radosna muzyka i ekstatyczny taniec. Dzięki swojemu przywiązaniu do tradycji promują w świecie niezwykłą grecko-włoską kulturę. Canzoniere uważani są za czołowy i najdłużej działający zespół muzyki tradycyjnej we Włoszech. Ich pełne energii, namiętności i tajemnicy koncerty zabierają publiczność w podróż od przeszłości do nowoczesności i z powrotem. Mają na koncie 17 albumów oraz niezliczone koncerty w USA, Kanadzie, Europie i na Bliskim Wschodzie. W 2010 roku zespół CGS uzyskał tytuł Best Italian World Music Group na festiwalu Meeting of Independent Labels we Włoszech.
Gdzie: 14 sierpnia, godz. 21.00
Kiedy: Plac po Farze


Sobotni wieczór otworzy kapela Jazgot. To zespół, który łączy w niezwykły sposób tradycję i nowoczesność. To, co najlepsze w muzyce płynącej inspiracjami od rzeki Biały Dunajec po rzekę Dunaj, podane jest w sposób, który nikogo nie pozostawia obojętnym. W trakcie koncertu Jazgot zagra autorskie kompozycje oraz nowoczesne aranżacje muzyki ludowej. Brzmienia prezentowanych utworów zostaną zabarwione inspiracjami muzyką rumuńską, cygańską oraz węgierską.
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 19.30
Gdzie: Plac po Farze


Wsłuchamy się także w koncert zespołu Grażyna Auguścik Orchestar. Jej nowy projekt „Inspired by Lutosławski” scala aż trzy elementy: ludowy, jazzowy i poważny. Wybitna wokalistka dowodzić będzie trzema znakomitymi formacjami jednocześnie. Jazzowy fundament zapewnia Trio Jana Smoczyńskiego. Drugim zespołem jest ludowa kapela – Kompania Janusza Prusinowskiego. Trzeci składnik tej wyjątkowej fuzji to smyczkowy Atom String Quartet.
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 21.00
Gdzie: Plac po Farze


Niedziela należeć będzie do Oli Bilińskiej z recitalem opartym o utwory z projektu Berjozkele. Artystka za sprawą kołysanek w języku jidysz, wykonanych z użyciem elektroniki połączy senną krainę ze współczesnością. Wiele z interpretowanych przez nią utworów było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym. Jedne należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat, inne z kolei napisali autorzy całkowicie zapomniani. Bilińska tchnie w te utwory nowe życie. 
Kiedy: 16 sierpnia, godz. 19.30
Gdzie: Wirydarz Klasztoru OO. Dominikanów, ul. Dominikańska 1


Hitem tegorocznej edycji festiwalu może okazać się zespół Sutari, który tworzą trzy młode i niezwykle zdolne kobiety. Grupa Sutari wystąpiła w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” zdobywając II nagrodę jury i nagrodę publiczności. Wkrótce potem została ogłoszona przez dziennikarzy specjalizujących się w muzyce etno/folk/world „Najciekawszym nowym zespołem roku”. Już wkrótce o jej umiejętnościach przekonamy się sami. 
Kiedy: 16 sierpnia, godz. 21.00-22.30
Gdzie: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1


To jednak nie wszystkie muzyczne atrakcje. Na Starym Mieście nie zabraknie grupy Holloenek Hungarica, która przez trzy dni będzie wędrować pomiędzy straganami i tworzyć niezapomnianą atmosferę. Spotkamy tam także Orkiestrę Dętą ze Zdziłowic, cymbalistę Józefa Sowę i Kapelę Bornego z Podzamcza, a każdy wieczór zamykać będzie Potańcówka Jarmarkowa, czyli szalona impreza na dechach pod rozgwieżdżonym niebem.