W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jubileusz 700-lecia co jeszcze przed nami?

Jubileusz 700-lecia co jeszcze przed nami?
25.04.201712:15

Za nami „Przeżywaj historię”, drugi sezon obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin. Rozpoczęliśmy go warsztatami i oprowadzaniem kuratorskim po wystawie „Architektura i widoki Lublina na plakatach” w Bramie Krakowskiej. Sezon kończymy w Dworku Wincentego Pola 28 kwietnia, oprowadzaniem po wystawie i warsztatami w ramach tygodnia tematycznego „Lublin romantyczny”. Przed nami jeszcze "Wielkie dzieje się" i „Poczuj energię”.

– Sezon „Przeżywaj historię” to pasjonująca przeszłość Lublina podana w prezencie mieszkańcom i gościom miasta z okazji Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. Jubileusz 700-lecia daje nam wyjątkową szansę na poznanie własnego dziedzictwa kulturowego i historii. Podczas obchodów chcemy przypomnieć znamienitych lublinian, przełomowe wydarzenie, idee i dzieła – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Ideą Sezonu „Przeżywaj historię” było pokazanie w ciekawy i nowatorski sposób historii miasta, od czasu jego powstania aż do współczesności. Muzea, ośrodki kultury, kościoły, instytucje badawcze i placówki zajmujące się Lublinem na nowo otworzyły się dla mieszkańców. W czasie specjalnych, bezpłatnych tygodni tematycznych udostępniły swoje ekspozycje, prezentując zbiory oraz dokumenty związane ze wszystkimi etapami rozwoju Lublina.

Kuratorzy, przewodnicy oraz historycy zajmujący się poszczególnymi epokami stworzyli specjalnie dla mieszkańców Lublina wielką opowieść o dumnej historii naszego miasta. Odeszliśmy od stereotypowego postrzegania historii jako przestrzeni zarezerwowanej wyłącznie dla wąskiej grupy odbiorców i ekspertów. Program sezonu kładł nacisk na bezpośrednie doświadczanie, wykorzystanie różnych form i narzędzi poznawczych. W tym czasie odbył się cykl warsztatów i spotkań z miłośnikami naszego miasta.

Dzięki Sezonowi „Przeżywaj historię” przypomnieliśmy mieszkańcom Lublina o tym,że gościliśmy w naszym mieście relikwie Krzyża Świętego, że mamy unikatową na skalę europejską Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku, że Lublin od zawsze przyciągał wielkich twórców, artystów i intelektualistów, że był miejscem dużej i znaczącej społeczności żydowskiej, a także o tym, jak inspirował poetów i pisarzy

Z programu skorzystali przede wszystkim mieszkańcy Lublina, w tym dzieci, do których była skierowana osobna oferta edukacyjna obejmująca otwarte spotkania, warsztaty i pogadanki.

Mieszkańcy Lublina i bezpośredni uczestnicy programu w dużej mierze po raz pierwszy zobaczyli miejsca związane z dziedzictwem historycznym Lublina, zapoznali się z bogatą ofertą muzealną, dowiedzieli się o różnych okresach historii lokalnej – od początków osiedlenia, lokacji, przez okres renesansu lubelskiego, romantyzm aż po awangardę, następnie historię Holokaustu oraz tę najnowszą, czas Solidarności oraz formowania się demokratycznego państwa.

W realizację programu w ramach Sezonu „Przeżywaj historię” zaangażowali się: Archikatedra Lubelska w Lublinie, Archiwum Państwowe w Lublinie, Dom Słów, Dworek Wincentego Pola, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Lublin, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum im. Józefa Czechowicza, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Piwnica pod Fortuną, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna.

W ramach Sezonu „Przeżywaj historię” odbyło się 12 tygodni tematycznych, 180 wykładów i lekcji historycznych, 4 konferencje, 22 spacery tematyczne, 42 warsztaty dla dzieci, zostało otwartych 16 przestrzeni wystawienniczych. 9 500 osób odwiedziło wystawy, wzięło udział w warsztatach, lekcjach historycznych, wykładach i spacerach. 55 000 to suma wszystkich odbiorców Sezonu „Przeżywaj historię”.

Przed nami Sezon „Poczuję energię” i „Wielkie Dzieje się”

POCZUJ ENERGIĘ (maj – czerwiec)

Okres wiosennej witalności i radości życia. Czas, w którym w plenerze świętują studenci, a lubelskie życie kulturalne zaczyna opuszczać mury instytucji. Miasto wibruje od imprez juwenaliowych, mieszkańcy wychodzą na Noc Kultury, jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Polsce. To w tym okresie rozpoczynamy pierwsze festiwale rozgrywające się na ulicach, mostach, placach i wirydarzach Lublina.

WIELKIE DZIEJE SIĘ (lipiec – sierpień)

Piękne lubelskie lato to sezon wielkich widowisk. Ulicami tłumnie przechadzają się turyści i razem z mieszkańcami czekają na największe festiwale i imprezy plenerowe. Z okazji 700-lecia w każdy weekend będą odbywały się wydarzenia specjalne lub rozbudowane edycje festiwali takich jak Inne Brzmienia, Jarmark Jagielloński czy też Carnaval Sztukmistrzów. Dzięki Europejskiej Konwencji Żonglerskiej Lublin stanie się mekką sztukmistrzów z całego świata. Na dziedzińcu Zamku obejrzymy widowisko „Sen o mieście”.

W sezonach „Poczuj energię” oraz „Wielkie Dzieje się” zaplanowano:

  • Międzynarodowy Dzień Tańca: „Taniec na siedmiu wzgórzach” - 28 kwietnia, spektakl "Horses in the sky" Kibbutz Contemporary Dance Company - 29 kwietnia
  • Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody” - 10-12 maja, m.in. „Wesele Lubelskie” Kronos Quartet - 12 maja
  • Lubelskie Spotkania Literackie „Miasto poezji” - 31 maja-3 czerwca
  • Lubelski Festiwal Folkloru – czerwiec
  • Noc Kultury – 3-4 czerwca
  • Międzynarodowy Festiwal Renesansu – 7-11 czerwca
  • Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki Słów” - 8-11 czerwca
  • Dzień Patrona Miasta św. Antoniego – 13 czerwca
  • Mistrzostwa Europy UEFA EURO U-21 – 16-22 czerwca
  • Festiwal Małych Opowieści - 21-24 czerwca
  • Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej „Otwarte Miasto” Open City – 22 czerwca - 20 lipca
  • „Prywatne śledztwo komisarza Maciejewskiego” – spektakl plenerowy na podstawie książki Marcina Wrońskiego - 23-25 czerwca
  • Otwarcie wystawy „Portret miasta. Lublin w malarstwie i grafice 1618-1939" w Muzeum Lubelskim - 29 czerwca
  • premiera filmu „Volta” Juliusza Machulskiego – w kinach od lipca
  • Dzień Unii Lubelskiej - 1-2 lipca
  • Zjazd Lublinerów 3-7 lipca
  • Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival – 5-9 lipca
  • Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. Ignacego Wachowiaka - 15-21 lipca
  • Europejska Konwencja Żonglerska 2017 – 22-30 lipca
  • Carnaval Sztukmistrzów – 27-30 lipca
  • Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich – sierpień
  • Sen o mieście – widowisko plenerowe – sierpień
  • Światowy Zjazd Lublinian – 10-15 sierpnia
  • Jarmark Jagielloński – 12-15 sierpnia
  • XXXII Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki POLCON 2017 - 24-27 sierpnia

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej