W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Jubileusz Andrzeja Molika
21.01.200811:42

21 stycznia przypada sześćdziesiąta rocznica urodzin Andrzeja Molika. Z tej okazji, w jej przeddzień, odbyła sie uroczystość w Kawiarni Artystyczne Hades. Jubilatowi został wręczony list gratulacyjny od prezydenta miasta Adama Wasilewskiego, a wieczór uświetnili swoimi występami zaproszeni artyści - przyjaciele Andrzeja Molika. Ten znany lubelski dziennikarz jest absolwentem filozofii kultury na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Całą swą zawodową karierę związał z najstarszym dziennikiem w Lublinie "Kurierem Lubelskim", na łamach którego rozwinął swój talent krytyka sztuki zajmującego się teatrem, filmem i plastyką.
Od lat sześćdziesiątych jest uczestnikiem wydarzeń kulturalnych Lublina, jako dziennikarz relacjonował wszystkie, odbywające się w BWA, wernisaże. Był również recenzentem słynnego "Bólu Tomka Kawiaka" z 1970 r., oraz współtwórcą katalogu wybitnej malarki Hanny Strumińskiej. Red. Molik na stałe współpracuje z Galerią ZPAP "Pod Podłogą". Stale pisze o ekspozycjach w Galerii "Białej", Wschodnich Salonów Sztuki, w Muzeum Lubelskim na Zamku, wystawach kazimierskich i innych. Drugim, obok sztuk plastycznych, polem działalności dziennikarskiej Jubilata, są kino i teatr. Andrzej Molik jest członkiem AICT - Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. Od piętnastu lat stale gości na Semana Internacionale de Cine w Valladolid. Związany był też ze Sceną Plastyczną KUL Leszka Mądzika. Do ważniejszych inicjatyw Jubilata należy Nagroda Kuriera Lubelskiego za Wydarzenia Artystyczne Sezonu w Lublinie, której jest także jurorem. Zasiada w jury wielu konkursów teatralnych, kabaretowych i plastycznych m. in. od początku istnienia Konkursu Okręgu Lubelskiego ZPAP Autograf w każdej jego edycji przewodniczył Jury dziennikarskiemu, przyznającemu swoją odrębną nagrodę. W 2007 r. otrzymał Medal Prezydenta Miasta Lublin za zasługi w dziedzinie kultury. Andrzej Molik jest człowiekiem niezwykłego charakteru, barwnym i uroczym bywalcem wszelkich artystycznych wydarzeń Lublina, nadającym koloryt swoją obecnością całemu artystycznemu światkowi Lublina.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej