W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Cyrkulacji. Znamy finalistów konkursu etiud i program

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Cyrkulacji. Znamy finalistów konkursu etiud i program
23.09.202319:39

Już po raz dziesiąty artyści i artystki cyrku współczesnego przyjadą do Lublina, by tutaj rywalizować o serca publiczności. Czeka nas doroczny, pełen emocji Konkurs Etiud, specjalny Spektakl Jubileuszowy, ale też zestaw widowisk przeznaczonych zarówno dla rodzin jak i dla koneserów sztuki cyrkowej. Przedsprzedaż biletów ruszyła 15 września.

Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea nowego cyrku. Między 30 września a 8 października obejrzeć będzie można szereg spektakli oraz finał Konkursu Etiud. Za całość odpowiada Fundacja Sztukmistrze z Lublina, która od wielu lat propaguje w Polsce sztukę nowego cyrku i pedagogikę cyrku. Współorganizatorem festiwalu i miejscem wydarzenia jest Centrum Spotkania Kultur.

- Gdy patrzę na drogę, jaką przebyły Cyrkulacje od 2014 roku myślę też o tym, jak zmieniało się podejście do cyrku w naszym mieście i w Polsce. Mamy więc ogromną satysfakcję, że włożona praca sprawiła, że Lublin stał się wiodącym ośrodkiem cyrkowym w Polsce, a festiwal osiągnął międzynarodową rozpoznawalność i przyciąga zainteresowanie artystów, ekspertów i publiczności. Cieszymy się, że w ten sposób buduje się też świadomość w Polsce o różnych obliczach cyrku współczesnego - jako rodzinnej rozrywce,  sposobie na własny rozwój, ale przede wszystkim jako niezależnej sztuce, w której jest miejsce na eksperyment, autoekspresję i chwilę refleksji - mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

W programie wydarzenia warto szczególnie zwrócić uwagę na Spektakl Jubileuszowy. Przygotowują go finaliści i laureaci Cyrkulacji z poprzednich lat - ich cyrkowe kariery ruszyły dalej, artyści opracowali nowe numery i teraz tworzą wspólne widowisko, które obejrzeć będzie można tylko w Lublinie. Dla stałych fanów festiwalu to też okazja do ponownego spotkania z ulubieńcami. Między 30 września a 1 października spektakl będzie zagrany dwukrotnie.

Ciekawie zapowiadają się też wybrane produkcje sceny zagranicznej i polskiej. Finlandzka Olo Company w swoim spektaklu wykorzysta 300 kieliszków i deski, testując wytrzymałość szkła poddanego cyrkowym akrobacjom. Z kolei premiera polska to impresjonistyczny pokaz akrobatyki i akro-dance, w którym ważną rolę odgrywa napięcie między światłem a ciemnością. Jeśli chodzi o spektakle familijne, to w tym roku zajrzymy do kuchni akrobaty za sprawą czeskiego Cirko Hopley. Z kolei „Zgubowisko” poprzez żonglerkę, taniec w powietrzu i akrobatykę przenosi widzów do fantasmagorycznego świata, w którym wszystko jest możliwe.

To, na co wszyscy czekają to emocje Wschodnioeuropejskiego Konkursu Etiud. Tym bardziej, że wygrana w jubileuszowej edycji to szczególny rodzaj satysfakcji. Znamy już listę finalistów:

 • Alisa Cheburkova, kontorsja - Ukraina
 • Ania Lewandowska, koło cyra - Polska
 • Duo Vertigo, akrobatyka powietrzna - Ukraina
 • Roni Heimo, żonglerka - Finlandia
 • Agnieszka Kawałek, akrobatyka powietrzna - Polska
 • Sirje Tolonen, hula-hop - Finlandia
 • Duo Twins, akrobatyka partnerska - Ukraina
 • Such different spiders, akrobatyka grupowa - Litwa
 • AnnaDellArt, poi - Ukraina
 • Kate & Pasi, akrobatyka partnerska - Finlandia
 • Alexander Koblikov, żonglerka - Ukraina
 • Koblikov & De la Breteque, żonglerka i stanie na rękach - Ukraina/Francja
 • Alexandra, stanie na rękach - Ukraina
 • Ale Circus Dance Company, german wheel  - Polska
 • Shadow Juggler, żonglerka - Ukraina

Czego możemy się spodziewać? Wielu stylów, wielu historii życia i wielkiej pasji do sztuki nowego cyrku. Roni Heimo przygodę z cyrkiem zaczynał bardo wcześnie od przedstawień dla przyjaciół i rodziny. Artyści ALE Circus Dance Company zanim zajęli się sztuką nowego cyrku mieli zupełnie różne marzenia: Maciej chciał być pilotem myśliwca, Mateusz archeologiem, Antek każdego dnia kimś innym a Julian młynarzem - teraz razem występują przy użyciu german wheel.

Przedsprzedaż biletów na wszystkie wydarzenia rozpoczęła się 15 września. Informacja o biletach i programie znajduje się na stronie Cyrkulacje.eu. Bilety dostępne są przez aplikację Going, na empik bilety i w salonach Empik.

Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea Nowego Cyrku. Cyrku, który bawi, wzrusza, trzyma w napięciu, tworzy obrazy pełne treści i emocji. Tu nie zobaczymy tresury zwierząt, a zachwyt wzbudzą kunszt wciąż doskonalących się artystów i rozmaitość prezentowanych form.

Wydarzenie tłumaczone jest na Polski Język Migowy.

10. Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE
30 września - 8 października 2023 roku, Lublin

Organizatorzy: Fundacja Sztukmistrze, Centrum Spotkania Kultur
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Fundacja Sztukmistrze została powołana, by podejmować działania na rzecz rozwoju kultury i sztuki nowego cyrku. Naszą misję realizujemy m.in. poprzez prowadzenie warsztatów, kursów, organizowanie międzynarodowych wymian artystycznych oraz festiwali.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej