W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Już niedługo wyruszy korowód Sztukmistrza. XII edycja Międzynarodowego Festiwalu "Śladami Singera"

Już niedługo wyruszy korowód Sztukmistrza. XII edycja Międzynarodowego Festiwalu "Śladami Singera"
10.07.202218:52

Lubelskie miejscowości były inspiracją dla Icchaka Baszevisa Singera, to właśnie one stały się tłem opowiadań Noblisty. Już po raz dwunasty śladem jego twórczości wyruszy Sztukmistrz, a wraz z nim artyści. Aktorzy, cyrkowcy i muzycy nie tylko zabawią publiczność, ale też przypomną o Nobliście oraz żydowskim dziedzictwie przedwojennych miasteczek.

W tym roku Festiwal “Śladami Singera” odwiedzi czternaście miejscowości. W każdej spędzi dwa dni. Pierwszego dnia zostanie zaprezentowany film dokumentalny „Gimpel the Fool returns to Poland” (Gimpel Głupek wraca do Polski). Autorem filmu jest Howard Rypp – aktor, reżyser i twórca, działającego w Tel Avivie Teatru Nephesh. Howard Rypp był uczestnikiem VIII edycji festiwalu w 2018 roku i prezentował wtedy na scenie adaptację opowiadania I.B. Singera „Gimpel Głupek”. Film jest jego osobistą relacją dotyczącą tamtego festiwalu, jego idei, tworzących go osób, jego patrona — I. B. Singera, a także współczesnej Polski oraz relacji polsko-żydowskich. Praca nad filmem wciąż trwa, dlatego prezentowana wersja jest wersją roboczą. Następnie odbędzie się projekcja skróconej wersji programu publicystycznego „W powiększeniu – Isaac Bashevis Singer” produkcji TVP. Dzięki bohaterom programu poznajemy ważne fakty dotyczące życia i twórczości Noblisty.

Drugi dzień rozpocznie się przedstawieniem monodramu „Ostatni Demon” inspirowanego opowiadaniem I.B. Singera o tym samym tytule. Wykona go Witold Dąbrowski z towarzyszeniem Mateusza Strzempy (akordeon). Ostatnim punktem programu będzie tegoroczna wersja spektaklu cyrkowo-teatralnego „Przyjaciele Sztukmistrza 2022”, inspirowanego prozą Singera. Spektakl prezentowany w plenerze zgromadził międzynarodową obsadę. Artyści z Polski, Argentyny, Chile Czech i Izraela pod artystycznym kierownictwem Arkadiusza Ziętka pokażą widowisko z elementami cyrku, akrobatyki, tańca, beatboxu, footbolowego freestyle, fire show z wykonywaną na żywo muzyką.

Miejscowości: Bychawa, Kraśnik, Lubartów, Piaski, Kock, Łęczna, Janów Lubelski, Szczebrzeszyn, Stary Dzików, Biłgoraj, Józefów, Goraj, Krasnobród, Lublin

Termin: 14-28 lipca 2022 (I dzień godz. 18.00, II dzień godz.19:00)

Wstęp wolny

Strona www projektu

Strona projektu na Facebooku

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej