W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kolejny międzynarodowy sukces Mateusza Nowaka

Kolejny międzynarodowy sukces Mateusza Nowaka
23.11.201623:06

Po sukcesach na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Albanii i Mongolii oraz kilkunastu prezentacjach zagranicznych, lubelski monodramista otrzymał NAGRODĘ SPECJALNĄ JURY na 10. Międzynarodowym Festiwalu Monodramu "Thespis" w Kiel.
Uzasadnienie Jury w składzie: Kurt Egelhof (Republika Południowej Afryki), Jutta Hagemann (Niemcy), Christoph Munk (Niemcy) i Pip Utton (Wielka Brytania) - "Poważny temat, jakim jest historia Polski pokazany w ekscytujący i dostępny sposób. Młody aktor z wielką przyszłością." 

Pozostałe nagrody i wyróżnienia powędrowały do monodramistek i monodramistów z Algierii, Białorusi, Iranu, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.
"Thespis" jest jednym z najbardziej prestiżowych i największych festiwali teatrów jednego aktora na świecie. Organizowany jest od 1999 roku. Podczas tegorocznej, jubileuszowej dziesiątej edycji zaprezentowanych zostało osiemnaście spektakli. Monodramistki i monodramiści reprezentowali takie kraje jak: Algieria, Armenia, Austria, Belgia, Białoruś, Iran, Irlandia, Izrael, Japonia, Litwa, Niemcy, Polska, Republika Południowej Afryki, Stany Zjednoczone, Ukraina, Wielka Brytania. 
Mateusz Nowak był jedynym polskim wykonawcą, który grał podczas kilońskiego festiwalu. 

Mateusz Nowak jest dwukrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Lublin (2013, 2015), dwukrotnie rekomendowanym do Nagrody Artystycznej Miasta Lublin (2015, 2016) oraz laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury (2013). Swoje monodramy prezentował do tej pory ponad sto dwadzieścia razy w Polsce i na świecie (Albania, Armenia, Czechy, Kuwejt, Mongolia, Słowacja - czterokrotnie, Turcja - dwukrotnie, Ukraina - pięciokrotnie) zdobywając za nie ponad dwadzieścia ogólnopolskich (Częstochowa, Gdańsk, Lublin, Olsztyn, Słupsk, Toruń, Tychy, Warszawa, Wrocław) i międzynarodowych (Albania, Mongolia) nagród.
Udział w niemieckim festiwalu wpierany był przez Miasto Lublin.

"Od przodu i od tyłu" na podstawie rozprawy doktorskiej Karola Zbyszewskiego "Niemcewicz od przodu i tyłu"
scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak 
tłumaczenie na język angielski - Andrzej Kępski
reżyseria - Stanisław Miedziewski 
kostium - Magdalena Franczak 
wykonanie - Mateusz Nowak