W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert Solidarności i Wolności

Koncert Solidarności i Wolności
29.08.202215:30

W najbliższą środę (31 sierpnia), w ramach lubelskich obchodów Dnia Solidarności i Wolności, odbędzie się koncert upamiętniający wydarzenia lipca i sierpnia '80.

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców Lublina do uczestnictwa w koncercie zorganizowanym z okazji Dnia Solidarności i Wolności. Swoją obecnością będziemy mogli uczcić wydarzenia związane z powstaniem Solidarności i zapoczątkowaniem upadku komunizmu w Europie, a także okazać naszą wdzięczność dla ich uczestników, którzy walczyli o wolność i niezależność – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Dzień Solidarności i Wolności to polskie święto państwowe, obchodzone w rocznicę porozumień sierpniowych, upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Lublin w tych wydarzeniach odegrał ważną rolę – miesiąc wcześniej, w lipcu 1980 roku strajki na Lubelszczyźnie zapoczątkowały lawinę solidarności.

Tego dnia w Lublinie odbędzie się specjalny koncert, podczas którego wystąpią Lubelska Federacja Bardów z gościnnym udziałem Łukasza Jemioły oraz zespół Taraka. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję usłyszeć utwory mówiące o solidarności i wolności, które w tamtym czasie wzmagały patriotyczne nastroje wśród polskich opozycjonistów i Twórców Solidarności. Mieszkańcy Lublina będą mieli także okazję zapoznać się z twórczością polsko-ukraińskiego zespołu Taraka, który zaprezentuje m.in. swój największy przebój „Podaj rękę Ukrainie”. Zespół ma na swoim koncie trzy płyty i wiele występów na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą. W najbliższym czasie wyrusza w europejską trasę koncertową pt. Niepodległa Niepodległej.

Koncert odbędzie się 31 sierpnia o godz. 20.30 na Placu Litewskim. Wydarzenie ma charakter otwarty.
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej