W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konferencja młodych talentów GameDev

Konferencja młodych talentów GameDev
15.12.201923:37

W poniedziałek, 16 grudnia, w Katowicach, Lublinie i Poznaniu odbędzie się Konferencja Przydziału, inaugurująca Turniej Trójgamiczy - projekt dla młodych twórców gier, finansowany przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Do udziału zgłosiło się 65 zespołów z kilkunastu miast Polski, złożonych z uczniów szkół średnich, którzy zaprezentowali swoje oryginalne projekty gier. Spośród pomysłów specjaliści wybrali 30 najlepszych, które poza walorami rozrywkowymi mają także wartość estetyczną, edukacyjną lub ideową.

Pojawiło się wiele pomysłów, które były nie tylko oryginalne, ale też poruszały ważne obecnie tematy - mówi Darek Figura, prezes Fundacji Teatrikon - związane z ekologią, historią Polski, patriotyzmem lokalnym czy przemocą domową. Udział w Turnieju Trójgamicznym pozwoli młodzieży przekazać te treści w formie, która przemawia do ich rówieśników. 

Jury oceniające projekty zwracało także uwagę na innowacyjność pomysłu i wykonalność projektu. - Ważna dla nas była także realna ocena umiejętności zespołu adekwatna do poziomu skomplikowania gry - podkreśla Patryk Gałach z Fundacji Lublin GameDev - nie możemy się doczekać poznania tych młodych talentów i sprawdzenia ich umiejętności w praktyce. Wśród zakwalifikowanych drużyn, znalazły się też takie, które poprzez swoje gry, chcą uczyć podstaw programowania innych.

To pilotażowy projekt Ministerstwa w ramach Programu Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029, a jego celem jest wyposażenie młodych osób w unikatowe kompetencje niezbędne niezbędne na rynku pracy w branży gier w trzech ścieżkach: programistycznej, graficznej oraz designerskiej. 12 wybranych podczas Konferencji Przydziału drużyn weźmie udział w szkoleniach, zjazdach i warsztatach online, które pomogą im doszlifować pod okiem specjalistów projekt gry i stworzyć jej prototyp. Wszystkie gry zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności na finałowej konferencji w czerwcu. Autorzy trzech zwycięskich projektów wezmą udział w warsztatach w profesjonalnym studio gier.

Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji: 

  • Katowice: Specjalista ds. kompetencji cyfrowych – Adam Konowrocki
  • Lublin: Zastępca Dyrektora Departamentu Otwartych Danych i Rozwoju Kompetencji – Justyna Jasiewicz
  • Poznań: Naczelnik Wydziału Rozwoju Kompetencji Cyfrowych – Bogusław Dębski

Lublin - zakwalifikowane projekty: 

ARadom Cię Zaskoczy! - Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu
Niekonwencjonalne połączenie klasycznej planszówki o rynku nieruchomościami z elementami wirtualnymi, nawiązujące do historycznej architektury Radomia.

B.vo - Zespół Szkół Nr 36 im. Marcina Kasprzaka w Warszawie
Strategia, której celem jest wyhodowanie i ewolucja rośliny w wybranym przez siebie kierunku oraz zapewnienie jej przetrwania w trudnych warunkach.

Origins of dark - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Banacha w Jarosławiu
Historia, w której Ziemia pogrąża się w ciemności, ludzie zmieniają się w mroczne istoty, a główny bohater walczy o przywrócenie światła i odzyskanie ukochanej.

PIŁSUDSKI: SZTUKA WOJNY - Zespół Szkół Energetycznych im. W. Sikorskiego w Rzeszowie
Strategia czasu rzeczywistego osadzona w realiach wojny polsko-bolszewickiej, w której gracz dowodzi siłami II RP podczas najważniejszych bitew tego okresu.

Rise of Sumadu - XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
Połączenie Roguelika, RPGa i Autobattlera, w którym gracz wciela się w młode bóstwo i wysyła swoich wyznawców, aby odnaleźli pradawne artefakty dające mu moc.

Saga of the End - Zespół Szkół Nr 2 w Nałęczowie
Unikatowa gra na smartfony w settingu inspirowanym wikingami i mitologią nordycką, której celem jest walka o możliwość wejścia do Valhalli. 

Sara - I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku
Pobudzająca ciekawość gra o naukowcu odbudowującym świat stojący w ruinie po apokalipsie, zawierająca elementy edukacyjne i odwołania do wiedzy szkolnej.

SUDO - Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
Cybrepunkowa gra logiczna, ucząca przez rozrywkę podstaw programowania, gracz otrzyma narzędzie, umożliwiające hakowanie otoczenia i automatyzowania akcji.

Teochiwani - XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie
Platformowa gra w świecie Azteków, w której gracz w kolejnych przejściach staje do walki ze swoją poprzednią postacią, sterowaną przez komputer.

University of Destiny - Zespół Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Lidzbarku Warmińskim
Autotematyczna gra o uczestnikach Turnieju Trójgamicznego, którzy eliminują bugi w własnych projektów, wchodząc do gry i naprawiając jej kod.