W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Konfrontacje Teatralne 2013
10.10.201323:58

Już w najbliższą sobotę rozpoczną się XVIII Konfrontacje Teatralne 2013. Tegoroczny Festiwal to zaproszenie do spotkania, fascynującej rozmowy i nieoczekiwanego odkrycia. Zaproszenie od artystów, którzy wiedzą, że publiczność jest krytyczna, świadoma, mądrzejsza o własne doświadczenia.
Zapomnij o teatrze! Hasło tej edycji jest zaproszeniem do wyjścia poza ramy teatru konwencjonalnego, oswojonego, przewidywalnego. Czekają nas fascynujące projekty artystyczne, sytuujące się na pograniczu teatru, tańca, sztuk wizualnych, otwierające nowe sposoby myślenia o sztukach performatywnych, pytające o rolę i obecność widzów w tworzeniu spektaklu. Twórcy prezentowani w tegorocznej edycji Festiwalu to bezkompromisowi eksperymentatorzy, uparcie poszukujący nowych rozwiązań, odważni w dokonywanych wyborach i wirtuozerscy w ich realizacji. Z szacunku do publiczności, którą traktują partnersko, odrzucili tradycyjny teatr repertuarowy albo reformują go od środka. Nie ma tu nieświadomych wyborów, przypadkowych rozwiązań. W programie Festiwalu znaleźli się mistrzowie i ich najmłodsi uczniowie. Wszyscy - nowatorscy, odważni, konsekwentni. Fascynujący. Po raz pierwszy przyjedzie do Lublina Heiner Goebbels - gwiazda światowych scen teatralnych i muzycznych, jeden z najbardziej uznanych współczesnych kompozytorów i reżyserów teatralnych. Guru twórców niezależnych i eksperymentatorów, wieloletni współpracownik Heinera Muellera, znakomity pedagog i dyrektor artystyczny jednego z najważniejszych festiwali w Europie: Ruhrtriennale. W Lublinie pokaże 19 października jedną ze swoich najnowszych prac: porywający spektakl When the mountains changed its clothing z udziałem 40 dziewczynek ze znakomitego słoweńskiego chóru Carmina Slovenica. Specjalnie dla nas Heiner Goebbels wygłosi też wykład o edukacji we współczesnym teatrze i tańcu. Dzień wcześniej będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce Low Pieces - okrzyknięte jednym z najważniejszych wydarzeń we współczesnym teatrze i tańcu ostatnich lat. Xavier Le Roy jest jedną z najznakomitszych postaci współczesnych sztuk performatywnych, twórcą tzw. tańca konceptualnego i krytycznego. To naukowiec - biolog molekularny, który wiele lat temu rozpoczął pracę choreografa i wywrócił do góry nogami myślenie o tańcu współczesnym. Do projektu Low Pieces zaprosił najważniejszych europejskich artystów i teoretyków sztuk performatywnych - rzadko mamy okazję zobaczyć ich wszystkich razem na scenie. Ale spektakl nie jest wirtuozerskim popisem umiejętności. Dotyczy zupełnie czego innego - publiczności. Stawia pytanie o teatr i jego możliwości, obowiązki i ograniczenia. Jednocześnie jest wymagającym i odważnym spotkaniem z widzem-partnerem - i być może jednym z najważniejszych doświadczeń teatralnych, w jakich mieliśmy szansę uczestniczyć.