W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konkurs Plastyczny Nieprzetartego Szlaku po raz pierwszy zagościł w Pyskowicach

Konkurs Plastyczny Nieprzetartego Szlaku po raz pierwszy zagościł w Pyskowicach
14.05.202217:20

Wernisaż i wystawa prac Laureatów Konkursu Plastycznego odbyły się w Galerii PodCień w Pyskowicach w ramach 32. edycji Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku RELACJE. Wydarzenie stanowi bezpośrednią zapowiedź finałowego Przeglądu Teatralnego Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku – 32. SANS Relacje.

Międzynarodowy Nieprzetarty Szlak od ponad 30 lat organizuje cykl wydarzeń artystycznych – teatralnych, muzycznych i plastycznych na terenie Polski, Ukrainy i Białorusi, których bohaterami są twórcy z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Tegorocznym tematem przewodnim są RELACJE. Zespół Szkół Specjalnych w Pyskowicach od 2015 r. organizuje  Śląskie Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku, zaś w tym roku po raz pierwszy zrealizowali Ogólnopolski Konkurs Plastyczny. Koordynatorkami konkursu były Joanna Kahner oraz  Marta Filas.

Konkurs Plastyczny Relacje

Celem Konkursu jest rozwijanie aktywności twórczej osób z niepełnosprawnościami oraz prezentacja ich dorobku artystycznego szerszej publiczności. Konkurs Plastyczny był adresowany do uczniów przedszkoli i szkół specjalnych, uczestników warsztatów terapii zajęciowej i innych placówek zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami oraz twórców indywidualnych.

Na konkurs wpłynęło ponad 100 prac plastycznych z całej Polski, w różnorodnych technikach i stylach, m.in. rysunek, grafika, płaskorzeźba ceramiczna, tkanina artystyczna, kolaż z ziarenek, akwarela. W dniu 11 kwietnia odbyły się burzliwe obrady Jury Konkursu w składzie: Ewa Hajduk (pedagog, plastyk, instruktor MOKiS w Pyskowicach) Bożena Ewa Kozłowska (oligofrenopedagog, plastyk, wiceprezes Stowarzyszenia Artystycznego Faun-Art z Gliwic) Bogusław Hadzik (dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach) i Wojciech Kotylak (oligofrenopedagog, certyfikowany arteterapeuta). Członkowie Jury stanęli przed nie lada wyzwaniem, ponieważ każda z nadesłanych prac była wyjątkowa, miała swój niepowtarzalny charakter pod względem artystycznym oraz w przekazie emocjolnalnym odnoszącym się do Relacji. Wyłoniono 20 laureatów, którym przyznano 10 wyróżnień specjalnych oraz 10 wyróżnień.

W dniu 26 kwietnia 2022 roku w Centrum Wystawienniczym w Pyskowicach odbył się wernisaż prac Laureatów wraz z uroczystym wręczeniem nagród wyróżnionym artystom.  Twórcy otrzymali dyplomy, upominki oraz pamiątkowe statuetki. Nagrody wręczali: Starosta Powiatu Gliwickiego Waldemar Dombek oraz dyr. Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach Bogusław Hadzik.

Ta wyjątkowa wystawa wzbudziła wiele pozytywnych emocji nie tylko u Artystów, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, ale również u licznie zgromadzonych gości. Cieszymy się, że mimo dzielącej nas odległości przybyli również Artyści z Lublina – mówi Joanna Kahner,  Koordynatorka Konkursu Plastycznego z Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach.

Prace plastyczne wzbudziły także ogromne zainteresowanie wśród grona pedagogicznego szkoły. Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach przyznała dodatkowe wyróżnienia dla Beaty Chmury za pracę W mojej rodzinie (Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Gliwicach) oraz Justyny Kopiec za pracę Nasz wspólny dom (Stowarzyszenie „Arteria” Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Katowicach).

Wydarzenie zrealizowane zostało dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Pyskowicach, Centrum Wystawienniczym Pyskowice, ŚDS „Akademia Artystyczna” w Lublinie oraz Teatrem Muzycznym w Lublinie. Ponadto Konkurs został objęty honorowym patronatem Starosty Gliwickiego i Burmistrza Miasta Pyskowice.

Nagrodzone prace były eksponowane do 8 maja 2022r. na wystawie pokonkursowej w Galerii PodCień w Pyskowicach. Pozostałe prace zgłoszone na Konkurs Plastyczny Relacje można oglądać w Bibliotece Miejskiej w Pyskowicach. Zostały zaprezentowane w witrynach okien dla szerokiej publiczności.

Prace Laureatów w najbliższym czasie zostaną zaprezentowane na wystawie podczas 32. Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku RELACJE w dniach 26-29 maja 2022 roku, w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

Lista Laureatów Konkursu Plastycznego Relacje

Wyróżnienia specjalne:

 • Jacek Zdanowski, Trudne związki (Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Lublinie);
 • Sylwia Szuster, Przyjaciele (Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Lublinie);
 • Kamil Zaponik, Pierwsza miłość  (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czarnej Białostockiej);
 • Artur Wójcik, Serenada miłosna (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czarnej Białostockiej);
 • Jan Polak, Emigranci (Stowarzyszenie „Arteria” Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Katowicach);
 • Bartosz Dzieniszewski, Rozmowy przy stole (Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Gliwickiej w Zabrzu);
 • Mateusz Reinert, Rozmowa kontrolowana przyjaciół (Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Gliwickiej w Zabrzu);
 • Marcel Kozakiewicz, Relacje (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie);
 • Kamil Chim, Spotkanie wesołych przyjaciół (Środowiskowy Dom Samopomocy w Gliwicach);
 • Łukasz Strządała, Z mamą (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jaworznie).

Wyróżnienia:

 • Małgorzata Waręcka, Moja rodzina (Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Lublinie);
 • Marta Borek, Zakochani (Warsztaty Terapii Zajęciowej DPS Lubliniec);
 • Elżbieta Jurewicz, Matczyna miłość (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czarnej Białostockiej);
 • Rafał Szoda, Przyjaźń (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czarnej Białostockiej);
 • Michał Hajkowski, Mieszkańcy mojego miasta (Stowarzyszenie „Arteria” Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Katowicach);
 • Filip Oczadły, Przyjaciele (Stowarzyszenie „Arteria” Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Katowicach);
 • Aleksandra Szyngiera, Rodzina (Stowarzyszenie Aktywnych na pomoc Warsztaty Terapii Zajęciowej Gdańsk);
 • Elżbieta Duda, Pragnienie miłości (Dom Pomocy Społecznej „Kalina" w Lublinie);
 • Norbert Jasiński, Z sercem na dłoni (Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Gliwicach);
 • Henryk Sznura, Z miłością do świata (Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Gliwicach).