W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Lubelska" premiera w TVP Kultura

"Lubelska" premiera w TVP Kultura
19.12.201017:12

W wigilijny wieczór w TVP Kultura odbędzie się telewizyjna premiera filmu lubelskiej twórczyni Nataszy Ziołkowskiej - Kurczuk "W Nowicy na końcu świata". Tytułowa Nowica to wieś w Beskidzie Niskim, położona 20 kilometrów od Gorlic. Do wsi prowadzą trzy drogi, ale jedna z nich się po prostu urywa. Przed II wojną światową była to wieś w większości łemkowska. Akcja Wisła spustoszyła ją.
Po latach ok. 20 procent rdzennych mieszkańców powróciła. Na terenie wielkiego kiedyś osiedla ludzkiego pozostały dwie cerkwie i kaplica wyznania greckokatolickiego. Po okolicy rozrzucone są krzyże i kapliczki, sady, opuszczone domostwa i siedliska, a także malutkie wiejskie cmentarze, które świadczą o przeszłości tej ziemi. Współcześnie w Nowicy mieszka wielu ludzi napływowych: hipisów, punków, artystów. Przyjechali tutaj w poszukiwaniu innego życia, z dala od blichtru miasta i cywilizacji. Próbują znaleźć swój sposób na życie, rozwijają różne pasje. Przede wszystkim jednak żyją niespiesznym rytmem w ciągłym zachwycie nad spektaklem, jaki codziennie odgrywa przed nimi przyroda. We wsi działa Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, z którego inicjatywy powołano m.in. Niepubliczną Szkołę Podstawową – jedną z najmniejszych szkół w Polsce i Europie. W Nowicy działają jeszcze inne stowarzyszenia:, m.in. Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta i Stowarzyszenie Magurycz, które społecznie zajmuje się renowacją cmentarzy. We wsi w zgodzie żyją wyznawcy kilku religii. Film jest próbą zapisu roku życia Nowicy. Losy wybranych bohaterów przenikają się ze sobą. Kamera towarzyszy mieszkańcom w kluczowych momentach, dzielonych rytmem pór roku. Święta: katolickie, i greckokatolickie, szkoła, domy bohaterów, jeżdżący przez wieś sklep, najmniejsza szkoła w Europie. Film miał swoją premierę 10 marca 2010. w ACK Chatka Żaka w ramach jubileuszu 10-lecia programu kulturalnego "Afisz",którego autorką jest Natasza Ziółkowska - Kurczuk. Był pokazywany na wielu festiwalach i konferencjach naukowych. Premiera filmu w TVP 24 grudnia 2010 o godz. 21:50 i 27 grudnia 2010 r. o godz. 15:35.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane