W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelski Euromajdan Kulturalny (podsumowanie)

Lubelski Euromajdan Kulturalny (podsumowanie)
26.01.201421:57

26 stycznia w Centrum Kultury w Lublinie miał miejsce Lubelski Euromajdan Kulturalny. Na scenie wystąpili artyści, odbyła się również zbiórka leków, ubrań. "LEK” to pomysł lubelskich środowisk kulturalnych i artystycznych na wsparcie dla protestujących na EuroMajdanie w Kijowie.
Wyniki Lubelskiego euroMajdanu Kulturalnego "LEK" (stan na godz. 20.00) - 15 metrów sześciennych ciepłych ubrań, koców, rękawiczek etc. - 10 pudel leków, opatrunków etc. - Kilka tysięcy uczestników - 10 godzin koncertów, działań muzycznych, akcji, happeningów -10 godzin live-streamu, oglądanego w Polsce oraz przede wszystkim na Ukrainie (w tym na EuroMajdanie w Kijowie) - 3 godziny debaty „Jak zrozumieć i pomóc Ukrainie”, której wysłuchało 150-200 uczestników - 100 metrów niebiesko-żółtej flagi Ukrainy ofiarowanej przez artystę Jarka Koziarę - Kilkaset zdjęć poparcia w ramach akcji fotograficznej Homo Faber - Godzina rozmów na żywo z Kijowem - Kilkaset rozbawionych dzieciaków uczestniczących przez cały dzień w programie dla dzieci - Ponad 100 artystów, animatorów, organizatorów, wolontariuszy i innych zaangażowanych osób Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym, darczyńcom, widzom za wspaniały dowód, że potrafimy reagować na ludzie, kraje i narody w potrzebie. Wszyscy artyści, happenerzy, obsługa techniczna i organizacyjna nie pobierała wynagrodzeń za przygotowanie/udział w LEK'u Podsumowanie debaty „Jak zrozumieć i pomóc Ukrainie” Dzisiejsza debata w ramach Lubelskiego EuroMajdanu Kulturalnego była próbą diagnozy obecnej sytuacji na Ukrainie, jej przyczyn, a także spodziewanego rozwoju. Paneliści zwracali uwagę na zbyt małe zainteresowanie Ukrainą ze strony Unii Europejskiej. Wskazywali na konieczość zaangażowania się polskiego społeczeństwa zarówno w pomoc symboliczną jak i materialną dla protestujących. Podkreślali, że opór społeczny w Kijowie i wielu innych miastach nie ma barw politycznych, a jego głównym przesłaniem jest obrona wolności, dmokracji i niezależności Ukrainy. Wystąpienia panelistów uzupełniły świadectwa uczestników kijowskich demonstracji, którzy opowiadając własne historie uzupełniane filmami i zdjęciami, uświadomili wszystkim uczestnikom w jak okrutny sposób, łamiąc prawa człowieka, obecne władze rozprawiają się z demonstrantami. Autor podsumowania debaty: Michał Krawczyk, radny Miasta Lublin