W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelski kompozytor Rafał Rozmus zainauguruje obchody 100-lecia kina polskiego

Lubelski kompozytor Rafał Rozmus zainauguruje obchody 100-lecia kina polskiego
21.10.200816:26

22 października 1908 roku w Warszawie przy ulicy Wierzbowej odbyła się projekcja pierwszego polskiego filmu fabularnego - zabawnej burleski o stołecznych przygodach pewnego prowincjusza, nosząca tytuł ANTOŚ PIERWSZY RAZ W WARSZAWIE. Taką informację znajdziemy w wielu opracowaniach historyczno-filmowych a także artykułach prasowych. Data październikowa utrwaliła się i przyjęła choć już od dawna historycy filmu przypuszczali, że początki polskiego filmu fabularnego na ziemiach polskich należy usytuować nieco wcześniej. Data październikowa ciągle jednak uznawana była za datę obowiązującą, choć symboliczną i umowną.
Kopia filmu "Antoś pierwszy raz w Warszawie" nie zachowała się do dzisiaj w całości. Znamy go jedynie z relacji prasowych. Ten problem dotyczy niestety większości niemej polskiej produkcji. Zachowały się krótkie dokumenty, krótkie opowiastki filmowe, bądź dłuższe filmy we fragmentach. Najstarszym pełnometrażowym niemym zabytkiem polskiego kina, jaki udało się odnaleźć i zrekonstruować jest film MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA w reż. Ryszarda Ordyńskiego z 1927 roku. To ten film zainauguruje 100-lecie kina w Polsce w 100 rocznicę pierwszego pokazu polskiego filmu fabularnego - 22 października 2008 o godz. 20.00 w kinie Iluzjon w Warszawie. O skomponowanie partytury do tego filmu został poproszony lubelski kompozytor, RAFAŁ ROZMUS. Wykona ją na żywo z towarzyszeniem 13-osobowej orkiestry kameralnej. Premierowe wykonanie tej muzyki miało miejsce w Zwierzyńcu podczas Letniej Akademii Filmowej. W tym roku zostanie ona zaprezentowana jeszcze dwukrotnie: 11 listopada - w Poznaniu oraz 16 listopada - w Lublinie o godz. 18.15 w Chatce Żaka W przyszłym roku planowana jest trasa koncertowa po całej Polsce. Rafał Rozmus od kilku lat specjalizuje się w komponowaniu i wykonywaniu muzyki filmowej towarzyszącej arcydziełom niemej kinematografii. Ma na swoim koncie partytury do takich filmów jak: "Trzy wieki" (reż. Buster Keaton, Eddie Klein) "Nosferatu" (reż. Wilhelm Friedrich Murnau) "Variete" (1925) (reż. Ewald Andre Dupont) "Dama Pikowa" (1916) (reż. Jakow Protazanow) "Buster i milion krów" (1925) (reż. Buster Keaton) "Ostatni rozkaz" (1928) (reż. Josef von Sternberg) "Wicher" (reż. Victor Seastrom) "Sherlock junior" (1924) (reż. Buster Keaton) Premierowe koncerty zawsze odbywały się podczas Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Rafał jest też autorem muzyki do dokumentalnego serialu Telewizji Polskiej "Tajemnice Watykanu" oraz do pełnometrażowej animacji "Tryptyk Rzymski" powstałej na podstawie poematu Jana Pawła II.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej