W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lubelskie czytanie liryki
10.10.200721:23

Sesja z udziałem Ryszarda Krynickiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich, zainauguruje w czwartek nowy projekt - "Miasto poezji. Lubelski festiwal literacki".
- Pomyśleliśmy, aby zjednoczyć siły i połączyć to, co ja robię od kilku lat na uniwersytecie z tym, co realizuje ośrodek w Bramie Grodzkiej - mówi dr Paweł Próchnik z Instytutu Filologii Polskiej KUL. Chodzi o to, aby z rozproszonych, a przez to umykających szerszej uwadze spotkań z pisarzami i poetami z najwyższej półki stworzyć mocną prezentację świata współczesnej literatury, wyrazistą sytuację kulturową. Spotkaniom z twórcami miałyby towarzyszyć np. prezentacje piosenki poetyckiej, hiphopowej, jazzu nawiązującego do literatury itp. - Kulminacją będzie kilkutygodniowy festiwal na wiosnę, od początku maja do nocy świętojańskiej. Myślimy o rozszerzeniu tej formuły na spotkania z najlepszymi literatami Europy Środkowej - zapowiada dr Paweł Próchniak. Nie jest to jedynie wizja, "Miasto poezji. Lubelski festiwal literacki" to projekt najzupełniej konkretny, którego wsparciem zainteresował się już Instytut Książki w Krakowie (agenda Ministerstwa Kultury). W czwartek i piątek IFP KUL i Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zapraszają na sesję "Lubelskie czytanie poetów" inaugurującą to przedsięwzięcie. Jak czytają poeci? Dlaczego czytają? Dlaczego czytają wiersze innych poetów? Jakich poetów czytają? Jak czytają poezję? Jak oswajają cudze wiersze? Dlaczego przekładają obcy wiersz na swój język? - to pytania, wokół których koncentrować się będzie sesja. Gośćmi spotkań będą: Marcin Baran, Wojciech Bonowicz, Jacek Gutorow, Ryszard Krynicki, Tomasz Różycki i Piotr Śliwiński (UAM), a całość poprowadzi Paweł Próchniak. Obrady odbywać się będą na KUL w sali 110 (gmach główny) i w Bramie Grodzkiej (ul. Grodzka 21). Pierwsze spotkanie rozpocznie się w czwartek o godz. 13.30 na KUL pod hasłem: "Ślad w ślad. Głosy - Wiersz jako lekcja innego wiersza: czytając innych poetów polszczyzny", drugie - "Wierszem o wierszu" o godz. 19 w Bramie Grodzkiej. W piątek poeci spotkają się o godz. 11.30 na KUL; w spotkaniu "Czytając poetów innych języków: wiersz jako lekcja obcej mowy" wezmą udział Marcin Baran, Ryszard Krynicki i Tomasz Różycki. Grzegorz Józefczuk Gazeta Wyborcza Lublin 10-10-2007

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane