W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelsko-wileńska Noc Kultury 2019

Lubelsko-wileńska Noc Kultury 2019
02.04.201922:07

Najlepsze żarty mają w sobie ziarnko prawdy. Wczoraj zgodnie z primaaprilisową tradycją również zażartowały sobie Warsztaty Kultury w Lublinie. Na facebookowym profilu Nocy Kultury ukazała się informacja, że festiwal zostanie przeniesiony do Wilna. To oczywiście żart – Noc Kultury odbędzie się w Lublinie zgodnie z wcześniejszym planem czyli 1/2 czerwca, ale… z okazji 450 rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej w programie wileńskiej Nocy Kultury (14/15 czerwca), będą akcenty lubelskiej odsłony tego festiwalu i vice versa.

Litwini będą mogli zobaczyć balony Jarosława Koziary i Pauliny Kary. Instalacja, którą w 2017 roku pokochali mieszkańcy Lublina, zawiśnie tym razem nad jedną z klimatycznych uliczek na starym mieście w Wilnie. Lalki Pauliny Kary podróżujące w koszach balonów spoglądać będą z góry na Wilno i sprawdzą, jak całonocne święto kultury przyjęło się w tym mieście.

Litewska publiczność będzie mogła też podziwiać light spektakl Momenty w reżyserii Joanny Lewickiej. Spektakl opowie o dążeniu do szczęścia i zaskakująco trudnym momencie, kiedy to szczęście w końcu udaje się osiągnąć. Ta kilkuminutowa porcja magii łączy w sobie teatr cieni, grę aktorską i taniec, a całości dopełniają animacje i wizualizacje.

Do Wilna zawieziemy też kawałek Lublina w sensie dosłownym! W wileńskim parku będzie można podziwiać ceramiczne kamieniczki, fragment glinianej makiety Lubelskiego Starego Miasta. Kamieniczki-lampiony były wykonane podczas warsztatów, w których uczestniczyli mieszkańcy lepionych z gliny budynków.

Litewski program przygotowany na lubelską Noc Kultury Warsztaty Kultury ogłoszą 8 maja.

Noc Kultury w Lublinie to kilkaset wydarzeń kulturalnych odbywających się jednocześnie na ulicach i placach. To wydarzenie, które co roku zmienia oblicze miasta, sprawia, że Lublin staje się magiczny, zadziwiając turystów i mieszkańców. Tegoroczna edycja będzie wzbogacona o dodatkowe produkcje przygotowane przez artystów z Litwy. W połowie czerwca lubelscy artyści wybiorą się z rewizytą na Noc Kultury w Wilnie. W tym roku myślą przewodnią jest MiastOpowieść, a czerwiec będzie wspólną polsko-litewską opowieścią o sztuce, mieście i wspaniałych ludziach.

Noc Kultury w Lublinie: 1/2 czerwca 2019 r.
Noc Kultury w Wilnie: 14/15 czerwca 2019 r.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej