W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin. Europejskie dotacje dla trzech projektów

Lublin. Europejskie dotacje dla trzech projektów
02.08.200713:25

"Trzy projekty lubelskie otrzymają dotacje Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. «To sukces, bo za warte wsparcia uznano zaledwie 14 z 45 projektów z całego kraju. Parlament Europejski w grudniu ubiegłego roku podjął decyzję, że rok 2008 będzie Rokiem Dialogu Międzykulturowego. Ogłoszono konkurs na projekty krajowe i europejskie. Właśnie zapadły decyzje jakie przedsięwzięcia kraj owe będą z funduszy europejskich finansowane w Polsce. W kategorii festiwali Lublin okazał się bezkonkurencyjny, zdobył dwa z trzech możliwych grantów. Dofinansowane zostaną; Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Sąsiedzi" i Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Unia da też pieniądze na projekt miasta Lublina "Spotkajmy się - inny nie znaczy obcy", który jest cyklem warsztatów i szkoleń dla młodzieży.
- Festiwal rozwinie skrzydła, ale będzie to też wielkie wyzwanie organizacyjne - mówi zadowolony Witold Mazurkiewicz, twórca i dyrektor "Sąsiadów". Jego pomysł na "Sąsiadów" 2008 jest niewątpliwie bardzo ciekawy. - Chcemy sprowadzić wszystkie sceny narodowe krajów Wyszehradu - zdradza Mazurkiewicz. - Za wcześnie na szczegóły. Mamy jednak scenariusze, o których marzyliśmy. Liczę, że teraz uda się nam zaprosić gości z Niemiec, Holandii, Francji - mówi z kolei Marek Bem, twórca Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, dyrektor Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. W 2008 roku odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja tej imprezy, która przypomina polskie, żydowskie i prawosławne dziedzictwo ziempogranicza. Tymczasem już we wrześniu Włodawa znowu będzie miała coś z atmosfery kresowego miasteczka II Rzeczypospolitej, podczas tegorocznego festiwalu wystąpią m.in. Andre Ochodlo, Alosza Awdiejew, Janusz Horodniczy, Teatr Żydowski z Warszawy, prawosławny Chór Lira z Mińska, Kraków Gospel Choir i inni. - To impreza niszowa, adresowana do młodych liderów, którzy przy okazji spotkań artystycznych i kulturalnych uczą się i poznają tradycje innych krajów. Na przykład odbędą się letnie warsztaty z udziałem młodzieży z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy poświęcone bajkom i podaniom tych krajów - tak przedstawia projekt miasta Lublina "Spotkajmy się - inny nie musi być obcy" Grzegorz Rzepecki z Centrum Kultury, jeden z jego inicjatorów. Obok CK partnerami w tym przedsięwzięciu są ACKUMCS Chatka Żaka i OPT Gardzienice. Jego sukces w zmaganiach o fundusze europejskie potwierdza, że po latach marazmu powstaje środowisko menedżerów kultury i urzędników miejskich bez kompleksów, biegłych w pozyskiwaniu funduszy. - Tak, stworzyło się dynamiczne środowisko, gotowe poświęcić siły i czas, i teraz mamy tego pierwsze, wcale nieostatnie, efekty - podkreśla Rzepecki. Przypomnijmy, że 15 sierpnia rozpocznie się w Lublinie pierwszy Jarmark Jagielloński, impreza również współfinansowana z pieniędzy unijnych mająca ambicje stać się najważniejszą letnią atrakcją miasta. "Sąsiedzi" wystąpili o 60 tys. euro dofinansowania, Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego - o 50 tys., a miasto Lublin - o 20 tys. euro. W ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego zostanie w Polsce dofinansowanych razem 14 projektów, obok lubelskich także m.in. Fundacji Pogranicze w Sejnach, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki czy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego." "Europejskie dotacje dla lubelskich projektów" Grzegorz Józefczuk Gazeta Wyborcza - Lublin nr 175/28/29.07.07 31-07-2007

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane