W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin Folkowa Planeta
02.12.200823:24

6 grudnia rozpoczyna się cykl imprez "Lublin - Folkowa Planeta". Na miłośników folku (i nie tylko) czekają liczne wydarzenia kulturalne.
Wszystkie imprezy poświęcone są różnym aspektom kultury ludowej, a także twórczości nią inspirowanej: muzyce, filmowi, sztukom plastycznym. Cykl obejmuje doskonale znany festiwal "Mikołajki Folkowe", projekt "Ukraina w Centrum Lublina" oraz koncerty towarzyszące grup Kwadrofonik* i Kairos. Celem tych działań jest poznanie innych, odmiennych od zachodnich wzorców kulturowych oraz muzyki niekomercyjnej, przełamanie barier pomiędzy narodami i grupami etnicznymi. Ważną rolę odgrywa też aspekt edukacyjny festiwalu "Mikołajki Folkowe" - istniejąca od ponad 10 lat "Scena Otwarta" - konkurs dla młodych artystów, szukających inspiracji w muzyce ludowej, oceniany przez fachowe i życzliwe jury. Możliwość aktywnego udziału w festiwalu dają również odbywające się warsztaty artystyczne. *Kwadrofonik to jeden z najciekawszych zespołów muzyki współczesnej nawiązujący jednocześnie do muzyki tradycyjnej. Zespół założony w 2006 powstał z połączenia dwóch duetów: perkusyjnego i fortepianowego. Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala (Hop - beats Duo) oraz Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) tworzą jedyny taki kwartet w Polsce i jeden z niewielu na świecie. Wspólnie wykonują muzykę XX i XXI wieku m.in. „Sonatę na dwa fortepiany i perkusję" Beli Bartóka czy „Makrokosmos" Georga Crumba - utwory specjalnie komponowane dla zespołu o takim składzie instrumentalnym, transkrypcje utworów symfonicznych, a także kompozycje, które są efektem pracy całego zespołu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej