W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin w Berlinie - wystawa "Szeroka 28. Europejski obszar pamięci"

Lublin w Berlinie - wystawa "Szeroka 28. Europejski obszar pamięci"
27.08.200912:03

Od 6 września do 18 października w Akademii Sztuk w Berlinie będzie można oglądać wystawę niemieckiej artystki Ulrike Grossarth pt: "Szeroka 28. Europejski obszar pamięci". Wystawa została przygotowana z okazji przyznania artystce prestiżowej nagrody Käthe-Kollwitz 2009 za całokształt jej dotychczasowej twórczości. Jednak sama wystawa jest wyrazem najnowszych inspiracji artystki.
Ulrike Grossarth, która z fascynacji kulturą żydowską i jej dziedzictwem od lat podróżuje po Europie Środkowo-Wschodniej, postanowiła zaprezentować w Berlinie swoje najnowsze odkrycie - przedwojenne zdjęcia Lublina autorstwa Stefana Kiełszni. Podczas jednej ze swoich wizyt w Lublinie zetknęła się z pracami Kiełszni, który we wspaniałej kolekcji zdjęć utrwalił żydowską przeszłość Lublina. W 1938 roku, tuż przed zniknięciem tego świata, sfotografował życie codzienne dzielnicy żydowskiej. 120 z jego 600 zdjęć przetrwało i obecnie są prezentowane w Ośrodku "Brama Grodzka- Teatr NN" w Lublinie. Czarno-białe fotografię posłużyły Ulrike Grossarth za materiał wyjściowy, z którego zostały wyabstrahowane pewne detale, podkreślone jeszcze wprowadzonym do nich kolorem. Na wystawie berlińskiej prace Ulrike Grossarth zostały zestawione z oryginalnymi zdjęciami. Dzięki współpracy Ulrike Grossarth z Ośrodkiem "Brama Grodzka-Tetar NN" oraz przy wsparciu instytucji muzealnych z Drezna i Berlina, zostanie w przyszłym roku przygotowana wystawa zdjęć Stefana Kiełszni oraz prac Ulrike Grossarth, która odwiedzi trzy miasta: Drezno, Berlin i Lublin. Ulrike Grossarth, ur. 1952 r. w Oberhausen, studiowała taniec w Kolonii i Essen. Od 1998 r. objęła profesurę w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Dreźnie. W 1997 roku ze swoją pracą "BAU I", brała udział w słynnej wystawie "Documenta X". Ulrike Grossarth poświęca się w swej twórczości różnorodnej tematyce, którą konfrontuje z rożnego rodzaju technikami kultury. W swojej pracy rozwija metodę, która traktuje problem ruchu jako centralną zasadę w ciągle zmieniającej się formie. Szczególnie zajmuje ją relacja między materialnym otoczeniem i działającym w nim człowiekiem. Sztuka, którą tworzy daje się poznać pod postacią performance, instalacji, rysunku i techniki video. Z uzasadnienia przyznania nagrody Käthe Kollwitz 2009: ...Jej prace prowadzą nas krok po kroku w społeczno- polityczne uwarunkowania pominiętego, ale nie straconego porozumienia z rzeczami, które jest zasadą naszego postrzegania oraz kreowania przed naszymi oczami pewnej rzeczywistości. O wystawie: www.adk.de Strona Ulrike Grossarth www.ulrikegrossarth.de Fotografie Stefana Kiełszni