W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin w polskiej prezydencji

Lublin w polskiej prezydencji
30.06.201112:04

Pierwszego lipca, w piątek, Polska rozpoczyna półroczny okres prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Tego dnia odbędzie się symboliczna inauguracja w lubelskim ratuszu oraz Piknik rodzinny "Święto Europy" nad Zalewem Zemborzyckim i Koncert Męskiego Zespołu Wokalnego "Kairos" w Bazylice oo. Dominikanów
Plan piątkowej inauguracji wygląda następująco: 12:00 Symboliczna inauguracja polskiej Prezydencji - Ratusz 17:00 Piknik rodzinny "Święto Europy" - Zalew Zemborzycki 19:00 Koncert Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos - Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie. Lublin jest jednym z ośmiu polskich miast promującym polską kulturę w czasie tego ważnego dla nas okresu. Odbędą się tutaj wydarzenia wpisane w oficjalny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji. Są to: - Mindware: technologie dialogu - Do Lublina zostaną zaproszeni artyści i teoretycy, których zadaniem będzie interpretacja wpisanych w przestrzeń miasta kodów, używanych do ich transmisji mediów oraz dostępnych reguł i wzorców dialogowania. Zasadnicza, rezydencyjna część projektu rozpocznie się 22 września 2011 r. i potrwa do 9 października 2011 r. Złożą się na nią wykłady i seminaria, spotkania, dyskusje z udziałem artystów i ekspertów, które odbędą się w dniach 23 – 30 września 2011 r. W okresie między 26 września a 7 października 2011 r. będzie miał miejsce proces opracowywania koncepcji i tworzenia prac Mindware’owych. Rozpoczęcie prezentacji prac artystów nastąpi 8 października 2011 r. i potrwa do 30 października 2011 r. - Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne - Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona zostanie w dużej części analizie przemian w teatrze rosyjskim i teatrach dawnych republik ZSRR. Osobnymi blokami programowymi jest poświęcony teatrowi ruchu nurt MAAT oraz „showcase lubelski”. - Międzynarodowy Festiwal „Najstarsze Pieśni Europy. Tradycja i awangarda - W tym roku, z uwagi na szczególny charakter i obecność w Krajowym Programie Kulturalnym Prezydencji 2011, Międzynarodowy Festiwal „Najstarsze Pieśni Europy” skupi się na trudnościach w definiowaniu tego, co europejskie, wskaże na niejednoznaczność i ambiwalencję określających Europę pojęć, pokaże europejskość w jej peryferyjnych osobliwościach, poszukując europejskich korzeni muzycznych zarówno na północnych, jak i południowych krańcach globu, nawet w syberyjskiej tundrze i saharyjskiej Afryce. Najważniejszym wydarzeniem będzie Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego. Odbędzie się on w dniach 20-22 października. Kongres jest elementem szerszego projektu pod nazwą “Partnerstwo wschodnie jako projekt kulturowy”. Partnerami projektu są: Miasto Lwów, Miasto Tbilisi, Instytut Polski w Kijowie, Instytut Polski w Mińsku, Instytut Polski w Bukareszcie. Głównym celem kongresu jest wzmocnienie zdolności do współpracy kulturalnej i społecznej pomiędzy państwami Unii Europejskiej i krajami Partnerstwa Wschodniego. Co dla Lublina oznacza udział w oficjalnym Programie Kulturalnym Polskiej Prezydencji? O Lublinie będzie się dużo mówiło w drugiej połowie 2011 roku. Możemy spodziewać się też zwiększonego zainteresowania naszym miastem. Pojawi się więcej turystów oraz dziennikarzy. To dla nas wspaniała okazja do promocji miasta.