W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Majdanek - rocznica likwidacji

Majdanek - rocznica likwidacji
20.07.201114:43

23 lipca przypada 67. rocznica likwidacji obozu koncentracyjnego na Majdanku. Z tej okazji Państwowe Muzeum na Majdanku i Towarzystwo Opieki nad Majdankiem zapraszają na uroczystości pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa oraz otwarcie wystawy plenerowej „Więźniowie Majdanka”. Udział w uroczystościach zapowiedzieli także byli więźniowie obozu z kraju i zagranicy.
Po złożeniu kwiatów i wieńców przy Pomniku Walki i Męczeństwa uczestniczy obchodów przejdą na III pole więźniarskie, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa plenerowa „Więźniowie Majdanka”. Ukazując wybrane sylwetki byłych więźniów obozu, którzy reprezentowali różne grupy narodowościowe, jest ona formą symbolicznego upamiętnienia wszystkich ofiar. Oprócz biogramów, fotografii i dokumentów poświadczających pobyt w obozie na ekspozycji będzie można zobaczyć przedmioty znalezione na terenie obozu po jego likwidacji, a także przeczytać fragmenty grypsów wysyłanych z obozu. Autorkami scenariusza są Beata Siwek-Ciupak i Marta Grudzińska, natomiast o aranżację plastyczną zadbał Krzysztof Kokowicz. Majdanek funkcjonował od października 1941 roku do lipca 1944 roku. Więźniowie obozu pochodzili prawie z 30 państw. Dominowali obywatele Polski (głównie Polacy i Żydzi), Związku Radzieckiego oraz Czechosłowacji (Żydzi). Poza Żydami i Polakami najliczniejszymi grupami narodowościowymi byli Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy. Przedstawiciele innych narodowości stanowili niewielki odsetek ogółu więźniów (m.in. Francuzi, Niemcy). Spośród prawdopodobnie 150 tys. więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, wg najnowszych ustaleń życie straciło blisko 80 tysięcy osób, w tym około 60 tysięcy Żydów. Tragiczna historia lubelskiego obozu koncentracyjnego dobiegła końca 23 lipca 1944 roku, po wkroczeniu do Lublina Armii Czerwonej. Wkrótce na terenie Majdanka zorganizowano obóz NKWD dla aresztowanych członków polskiego Państwa Podziemnego. W barakach byłego obozu przetrzymywano także przez pewien czas wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich. [informacje pochodzą ze strony internetowej Państwowego Muzeum na Majdanku