W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Marsz Lublina po tytuł stolicy kultury

Marsz Lublina po tytuł stolicy kultury
31.08.200722:57

"Billboardy w Lublinie i miastach regionu będą zachęcały nas do poparcia starań Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. A konkurenci nie śpią. Od soboty wzrok mieszkańców Lublina będą przykuwać utrzymane w kontrastujących ze sobą żółci i czerni duże plakaty z dużym napisem "www.lublin2016.pl" i "Lublin 2016 / Europejska Stolica Kultury / Kandydat". Autorem billboardu jest lubelski plastyk Jarosław Koziara (od wielu lat współpracuje ze znanym zespołem Voo Voo, był autorem oprawy plastycznej dwóch ostatnich finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy).
15 wielkich plakatów będzie wisieć w Lublinie do połowy września, a 13 następnych będzie promować kandydaturę Lublina w największych miastach regionu: w Świdniku, Kraśniku i Białej Podlaskiej. W drugiej połowie września zawisną w sześciu miejscach przy głównych trasach wjazdowych do Lublina. Zobaczą je więc wszyscy ci, którzy w tym czasie odwiedzą miasto. Dlaczego zaczynamy promocję "Lublina 2016" od nas samych? - Chcemy nawiązać kontakt z lublinianami, uświadomić im rangę tytułu, o który się staramy i zachęcić do przekazywania swoich uwag i sugestii - wyjaśnia Dariusz Jachimowicz, dyrektor wydziału kultury w ratuszu. Kampania promocyjna ma także zachęcić do korzystania z portalu www.lublin2016.pl, który na bieżąco informuje o wydarzeniach kulturalnych w mieście. Od poniedziałku będzie działać także forum portalu. Jak będziemy się promować później? - Nie ujawnię naszych planów ze względu na konkurencję - mówi Michał Krawczyk, szef Biura Marketingu Miasta. A w tym wyścigu znaleźliśmy się w silnej stawce. Wraz z nami o tytuł wystartowały: Toruń, Łódź, Gdańsk, Poznań i Wrocław. Bardzo dynamicznie prą do przodu łodzianie, którzy w czerwcu zaprosili do siebie przedstawicieli miast, które już były Europejskimi Stolicami Kultury. W dodatku Łódź ma poparcie Krakowa, który jako jedyne polskie miasto do tej pory został wyróżniony tym mianem w 2000 roku. Kandydaturę Łodzi poparł wybitny reżyser Andrzej Wajda. - Chcemy czegoś więcej niż tylko takich deklaracji. Zaczynamy przygotowywanie solidnego projektu promującego Lublin. Zaprosiłem do współpracy najważniejsze postaci lubelskiej kultury. Wyobrażamy to sobie tak, że to oni zaprezentują nasz program w Polsce i w Europie: Janusz Opryński i Witold Mazurkiewicz ludziom teatru, Tomasz Pietrasiewicz ludziom chroniącym dziedzictwo - mówi Jachimowicz. Europejska Stolica Kultury W 2010 roku Unia Europejska wybierze dwie kulturalne stolice Europy na rok 2016. Wiadomo, że będą to miasta polskie i hiszpańskie (od 2009 roku jedna stolica będzie wybierana spośród "starej" UE , a druga z nowych państw Unii). Miasto, które wybierze UE dostaje specjalne unijne dotacje, aby przez cały rok mogło promować siebie, region i cały kraj poprzez bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych. Jeśli Lublin wygrałby wyścig o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, to miasto mogłoby liczyć nawet na 2 mln euro dotacji." Marcin Bielesz Gazeta Wyborcza Lublin, 1.09.2007 r.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane