W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Marsz Pamięci. Rocznica likwidacji ochronki żydowskiej

Marsz Pamięci. Rocznica likwidacji ochronki żydowskiej
21.03.202407:38

25 marca 2024 roku o godzinie 13.00 odbędzie się Marsz Pamięci.

W czasie likwidacji getta na Podzamczu, w marcu 1942 roku około stu dzieci z żydowskiej ochronki przy ul. Grodzkiej 11 zostało wywiezionych samochodami ciężarowymi przez niemiecką policję bezpieczeństwa na teren nieczynnej kopalni piasku w dzielnicy Tatary, gdzie je zastrzelono. Zginęły wtedy także trzy opiekunki: Anna Taubenfeld, Chana Kuperberg i panna Rechtman, które nie chciały opuścić dzieci.

Od 2004 roku Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN" organizuje corocznie Marsz Pamięci. Marsz wyruszy spod budynku dawnej ochronki przy ul. Grodzkiej 11 – obecnie siedziba Domu Kultury „Pod Akacją”. Uczestnicy i uczestniczki przejdą na miejsce śmierci dzieci i ich opiekunek w dzielnicy Tatary (róg ulicy Łęczyńskiej i Maszynowej).

Miejsce egzekucji dzieci i ich opiekunek z żydowskiego sierocińca jest jednym z elementów Szlaku Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady", w ramach którego oznakowano miejsca związane z zagładą przedwojennej społeczności żydowskiej Lublina.

Miejsce egzekucji dzieci i opiekunek oznakowano za pomocą 2 betonowych płyt. Każda z betonowych płyt ma wymiary 1 m x 1 m oraz metalową opaskę, na której znajduje się ostatnia litera hebrajskiego alfabetu, której krój zaczerpnięty jest z Księgi „Zohar”. Ponadto na płytach znajdują się napisy w języku polskim i angielskim, informujące o historii i znaczeniu tego miejsca.

Marsz Pamięci jest ostatnim wydarzeniem odbywającym się w ramach Tygodnia Pamięci o Zagładzie Polskich Żydów.