W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Metamorphoseon Leszka Możdżera na zakończenie Jubileuszu

24.10.201912:55

Dobiegają końca obchody jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej. W Galerii Ratusz zaprezentowano pokonkursową wystawę fotografii „Lublin – 450 lat Unii Lubelskiej”. Zwieńczenie obchodów Jubileuszu nastąpi 15 listopada, podczas dorocznego Narodowego Koncertu Listopadowego. W Filharmonii Lubelskiej usłyszymy po raz pierwszy utwór Metamorphoseon – skomponowany specjalnie dla Lublina przez Leszka Możdżera.

– Rok Unii Lubelskiej obfitował w szereg wydarzeń, zarówno naukowych jak i kulturalnych, przybliżających dziedzictwo jednego z najdonioślejszych wydarzeń w historii nie tylko naszego miasta, ale całej Europy. Przez cały rok staraliśmy się przypomnieć rolę Lublina – miasta unii polsko-litewskiej, w kształtowaniu oblicza współczesnej Polski i Europy, będącej mozaiką wielu narodów i kultur – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Wystawa „Lublin – 450 lat Unii Lubelskiej” jest podsumowaniem konkursu fotograficznego zorganizowanego przy wsparciu Miasta Lublin przez III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej i Fundację Rozwoju Oświaty Lubelskiej. Konkurs miał na celu kreatywną aktywizację młodzieży oraz odkrycie i promocję ukrytych talentów artystycznych. Nagrodzone fotografie ukazują perły naszego miasta, miejsca, obiekty architektoniczne i ważne historyczne momenty – całą różnorodność i wielokulturowość Lublina na tle przemian społecznych i kulturowych.

W piątek, 15 listopada, o godz. 19:00 w Filharmonii Lubelskiej spotkamy się na Narodowym Koncercie Listopadowym z okazji zakończenia obchodów jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej. Wysłuchamy utworów w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją prof. Urszuli Bobryk. W trakcie koncertu zaprezentują się laureaci Lubelskiej Wiosny Młodych, konkursu, który ma na celu odkrywanie, promowanie oraz integrację młodych talentów muzycznych z województwa lubelskiego. W pierwszej części koncertu wystąpią: Miłosz Bachonko – akordeon, Aleksander Żyła – skrzypce, Piotr Tymura – fortepian. Podczas koncertu zaprezentowany zostanie premierowy utwór specjalnie skomponowany dla Miasta Lublin przez Leszka Możdżera pt. Metamorphoseon. Kompozytor wystąpi w towarzystwie Chóru Akademickiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Jadwigi Czerwińskiej (Polska) oraz Chóru Mieszanego „Gaudeamus” Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki z Drohobycza (Ukraina).

Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują jednak bezpłatne wejściówki do odebrania od wtorku, 29 października, w kasie Filharmonii Lubelskiej w godzinach pracy.