W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto dofinansuje 21 projektów artystycznych

Miasto dofinansuje 21 projektów artystycznych
21.05.202014:14

Nowe książki, płyty, wystawy malarskie i fotograficzne, filmy oraz scenariusze teatralne powstaną dzięki wsparciu finansowemu Miasta. W drugim naborze 21 lubelskich twórców, artystów i animatorów kultury otrzyma Stypendium Prezydenta Miasta Lublin na łączną kwotę prawie 192 tys. zł.

Wśród projektów, które otrzymają dofinansowanie wybrzmiewa temat epidemii. Zbigniew Włodzimierz Fronczek planuje przygotować do druku tom szkiców historyczno-literackich „Lubelskie Apokalipsy” poświęcony epidemiom i temu, jak przez wieki zmieniały one świat, ludzi i Lublin. Wojciech Pestka poruszy tematykę w formie powieści-pamiętnika z kwarantanny. Bohaterem jego „Dziennika czasu odosobnienia” ma być pisarz mieszkający w Lublinie, który w izolacji zaczyna pisać i porządkować swe otoczenie, znajdując przy okazji maszynopis człowieka biorącego udział w delegacji do Katynia w 1943 r.  Z kolei Jakub Szwed planuje realizację interaktywnych, multidyscyplinarnych spotkań w formie livestreamu z lubelskimi twórcami i ich dziełami.
Wśród docenionych projektów znalazła się wystawa fotografii i album przedstawiający drogi wjazdowe do Lublina, przygotowane przez Grzegorza Pawlaka, które mają przypomnieć i uwypuklić ulotne uczucia towarzyszące podróży do naszego miasta. Inspiracją do tego projektu była praca Eustachego Kossakowskiego „6 metrów nad Paryżem” z lat 1970-1971. 

Projektem z pogranicza sztuki i wzornictwa będzie stworzenie przez Tomasza Smutka kolekcji wzorów (patternów) inspirowanych detalami Lublina, który zakłada wykorzystanie charakterystycznych miejskich elementów i przerobienie ich na wzory, które w przyszłości będzie można wykorzystać także w życiu codziennym.

Wśród pomysłów, które spotkały się z uznaniem Komisji ds. Stypendiów znalazł się także projekt Piotra Krzyżanowskiego „Polski Champollion”, czyli fabularyzowany dokument historyczny o życiu światowej sławy biblisty, absolwenta KUL, Józefa Tadeusza Milika, a także nawiązujący do jednego z tegorocznych lubelskich jubileuszy, scenariusz sztuki teatralnej Marcina Wąsowskiego „Był Lipiec przed Sierpniem”, traktujący o fenomenie strajków i protestów robotników lubelskich fabryk w lipcu 1980 r. 

Rekomendacji udzieliła Komisja ds. Stypendiów w składzie: Grzegorz Kondrasiuk (przewodniczący), Stanisław Kieroński, Agata Koss-Dybała, Anna Pajdosz, Izabela Pastuszko, Anna Ryfka, Aleksandra Szulc-Choma.

Pełna lista tegorocznych stypendystów w dziedzinie kultury 

Był to drugi nabór wniosków o tegoroczne stypendia w dziedzinie kultury. Pierwszy został rozstrzygnięty jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Wówczas Prezydent Miasta Lublin przyznał 29 stypendiów w łącznej wysokości 252 700 zł.

Łącznie swoje projekty w tym roku zrealizuje 50 twórców, artystów i animatorów kultury na kwotę 444 570 zł.