W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto wspiera przyszłych inżynierów i twórców sektora kreatywnego

Miasto wspiera przyszłych inżynierów i twórców sektora kreatywnego
20.02.202409:55

Rozwój kompetencji i umiejętności technicznych uczennic i uczniów lubelskich szkół podstawowych oraz ich nauczycielek i nauczycieli to obszary, na które stawia Miasto Lublin w nadchodzącej edycji projektu Uczeń i uczennica przyszłości. Do nauki kreatywnego korzystania z nowych technologii wykorzystany będzie sprzęt posiadany przez szkoły oraz idea FabLabu, czyli majsterkowni, która umożliwia zdobywanie wiedzy poprzez praktykę i eksperymentowanie.

– Zachęcam przyszłych inżynierów i inżynierki oraz twórców sektora kreatywnego do rozwijania kompetencji i umiejętności technicznych w ramach projektu „Uczeń i uczennica przyszłości”. Kładziemy szczególny nacisk na wdrażanie w mieście projektów wpisujących się w ideę kompetencji przyszłości, które łączą kreatywne myślenie oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii. W roku, w którym ubiegamy się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, szczególnie doceniamy twórczą postawę i umiejętność samodzielnego odnajdowania nieszablonowych rozwiązań naszych mieszkanek i mieszkańców – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Jedną z głównych aktywności projektu jest konkurs „Lublin – moje miasto przyszłości”, w którym uczniowie i uczennice przy wykorzystaniu techniki druku 3D, programowania mikrokontrolerów z rodziny Arduino i RaspberryPi, sprzętu i technik audiowizualnych czy techniki lutowania miękkiego tworzą wizje Lublina, jako miasta przyszłości. W związku ze staraniami Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, w bieżącej edycji konkursu, dodatkowe punkty otrzymają prace konkursowe przestawiające Lublin, jako miasto kultury.

Nagrodami w konkursie są vouchery pieniężne na doposażenie lub stworzenie majsterkowni w trzech zwycięskich szkołach. Wartość nagród to odpowiednio:

  • I miejsce: 25 000 zł
  • II miejsce: 15 000 zł
  • III miejsce: 10 000 zł

Dodatkowo, uczestnicy projektu odbędą wizyty studyjne w siedzibach lubelskich przedsiębiorstw, które na co dzień w swojej działalności wykorzystują rozwiązania z obszaru zaawansowanych technologii lub je tworzą.

Projekt przewidziany jest dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych oraz ich nauczycieli. Każda ze szkół może zgłosić zespół składający się z maksymalnie 10 osób. Tegoroczna rekrutacja rozpoczyna się 20 lutego (dziś, wtorek) i zakończy się 27 lutego (wtorek). Formularz zgłoszeniowy, regulamin konkursu oraz informacje o projekcie można znaleźć na stronie www.przedsiębiorczy.lublin.eu. Uczestnicy projektu skorzystają ze sprzętu zakupionego przez szkoły w ramach programu Laboratoria Przyszłości. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane