W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Mikołajki Folkowe
06.12.201300:48

Od wczoraj trwa XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe". Mikołajki Folkowe to najstarszy i jeden z największych w Polsce festiwali prezentujących muzykę inspirowaną folklorem. Festiwal odbywa się od 1991 roku. Celem imprezy jest popularyzacja kultury tradycyjnej we wszystkich jej przejawach, głównie poprzez prezentację twórczych przekształceń muzycznego folkloru.
6 grudnia 2013 w ramach Festiwalu po raz dwudziesty pierwszy odbędzie się konkurs dla młodych zespołów folkowych "Scena Otwarta", do którego zostało zakwalifikowanych 12 zespołów. W piątek na "Mikołajkowej" scenie zagrają "Folknery" z Ukrainy - laureaci konkursu w 2011, a towarzyszyć im będą cztery rapujące dziewczyny z rosyjskiego zespołu FolkBeat RF. Podczas Folku Nocą wystąpi duet z Podhala - wokalistka Agata Siemaszko i gitarzysta Kuba "Bobas" Wilk wykonujący głównie pieśni romskie i słowackie w autorskich aranżacjach. W sobotę wystąpią Vołosi z instrumentalną muzyką karpacką oraz śpiewająca niezwykłe sutartiny Kulgrinda z Litwy. Usłyszymy wietnamską grupę Lotus Ensemble prezentującą kunszt gry na wielu egzotycznych instrumentach. W niedzielnym koncercie "Folk i okolice" ciężkie brzmienie - wystąpi niezwykle energetyczna kapela z Węgier: Paddy and the Rats, a jej koncert poprzedzi lubelska formacja Belegost. Gospodarze festiwalu, Orkiestra św. Mikołaja, szykują kilka nowych kawałków. "Mikołajki" to nie tylko folk, ale także "Scena pod schodami" z koncertami muzyków tradycyjnych. Dopełnieniem festiwalu są spotkania, warsztaty, konferencje. W tym roku będzie można nauczyć się tańców serbskich i pieśni litewskich, upiec "nowe latko". Zostało też zaplanowane spotkanie z Anną Nacher i Markiem Styczyńskim zatytułowane "Reindeer Luck. W tundrze Samów." We współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Folklorystów i Etnologów UMCS zapraszamy do udziału w konferencji "Nowe życie tradycji. Inspiracje, zapożyczenia, recepcje motywów ludowych we współczesnej kulturze". Został też zaplanowany panel dyskusyjny " Po co nam Konwencja? Folk a Konwecja UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003". Jak zwykle "Mikołajkom" będzie towarzyszyć jarmark różności, dwie wystawy fotograficzne: "Ich portret" Grupy Twórczej Motycz i "Wielobarwny świat kultur muzycznych" Elżbiety Wieteski - Czechowicz. Cena karnetu na wszystkie wydarzenia festiwalu: 65 zł (do karnetu katalog i CD gratis)