W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mikołajki Folkowe rozpocznie się już 7 grudnia!

Mikołajki Folkowe rozpocznie się już 7 grudnia!
06.12.202305:17

Mikołajki Folkowe – festiwal, który z jednodniowej imprezy stał się interdyscyplinarnym wydarzeniem – rozpoczyna się w Chatce Żaka w czwartek 7. grudnia i trwać będzie aż do niedzieli 10. grudnia.

Niemal wszystkie przestrzenie Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS wypełnią się nie tylko muzyką, ale też wieloma innymi działaniami związanymi z kulturą tradycyjną. Odbędą się warsztaty muzyczne i rękodzielnicze, pokazy filmowe, spotkania autorskie. Festiwalowi będzie towarzyszyć międzynarodowa konferencja naukowa, dziesiąta już pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w obiektywie” i ulubiony przez Mikołajkową publiczność Jarmark Cudów.

Osią festiwalu są koncerty.

W czwartek zagra Frustra: lubelska formacja nawiązująca klimatem i brzmieniem do tradycji, która w tym roku wydaje debiutancki album. W piątek słuchaczy czeka konkurs „Scena Otwarta” a po nim koncert grupy Michalove (laureata Sceny Otwartej z 2019 r.) oraz duetu Sviatyj szukającego inspiracji w bluesie. Dzień ten zakończy potańcówka z Kapelą z Borówka, której liderem jest Przemek Łozowski. Na sobotnim koncercie będącym kulminacją festiwalu zagra litewski Ugniavijas, którego muzyka łączy autentyczne melodie i teksty z nowoczesnymi aranżacjami i harmoniami. Ich pieśni opowiadają o bohaterstwie, poświęceniu, wierze i wolności. Oprócz nich zaśpiewa charyzmatyczna młoda Corina Sîrghi z Rumunii z towarzyszeniem Taraful Jean Americanu, których twórczość przywołuje zadymione salony Bukaresztu lat 30. XX wieku oraz szalone imprezy w blokowiskach w latach 90. Po raz 33. wystąpi na swojej ukochanej scenie Orkiestra św. Mikołaja prezentując energetyczny repertuar z Karpat i Lubelszczyzny. Do tych artystów dołączą laureaci „Sceny Otwartej”. W niedzielę zaplanowane zostało międzypokoleniowe widowisko muzyczne "Bożonarodzeniowa Historia"  przygotowane przez lubelską społeczność ukraińską oraz recital Malwiny Paszek – wokalistki i wirtuozki liry korbowej (laureatka Sceny Otwartej 2018) zatytułowany „Dziewuchy”. Warsztaty wokalne w tym roku poprowadzi Malwina Paszek i zespół Ugniavijas, instrumentalne – Sławomir Niemiec. W niedzielne przedpołudnie organizatorzy zapraszają na warsztaty tradycyjnych ozdób choinkowych, będzie można samemu skleić światy, ozdobić pierniczki i poznać tajniki tworzenia ozdób z papieru.

Organizatorzy festiwalu:

  • Akademickie Centrum Kultury i Mediów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Chatka Żaka
  • Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego

Festiwal zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej