W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mikołajki Folkowe - tradycyjnie w grudniu

Mikołajki Folkowe - tradycyjnie w grudniu
24.11.201216:50

Znamy już program kolejnej edycji Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe. To już po raz dwudziesty drugi Lublin gościć będzie artystów inspirujących się tradycją muzyczną wielu regionów. Oprócz tradycyjnego koncertu gospodarzy festiwalu, Orkiestry Św. Mikołaja, i gwiazdy - Trebunich Tutków, na scenie "Chatki Żaka" zagrają m. in. Hosoo & Transmongolia - zespół z zachodniej Mongolii posługujący się tradycyjnym śpiewem gardłowym i zachodniomongolskim instrumentarium.
Hosoo & Transmongolia zabierze widzów w muzyczną podróż do bezkresnych obszarów stepu, gdzie ludzie i wielbłądy płaczą razem. Hosoo & Transmongolia oddaje głos naturze i sprowadza bezmiar stepu do sali koncertowej. Koncert zespołu to także spotkanie ze śpiewem höömii, który przez wieki rozwijał się z charakterystycznego dla mongolskich nomadów uwielbienia dla natury. Wokaliści höömii śpiewają o tym, co ich otacza: rzekach i górach, wietrze stepów i pustyń. Naśladują też odgłosy przyrody i zwierząt, w szczególności wielbłądów i koni. Efektem jest prawdziwy śpiew wraz z naturą i w niej zagłębiony. Warto podkreślić, że muzycy Hosoo & Transmongolia są prawdziwymi mistrzami śpiewu alikwotowego (gardłowego) oraz dawnych melodii mongolskich. Lider zespołu, Hosoo, pochodzi z bardzo utalentowanej, tradycyjnej rodziny muzyków z zachodniej Mongolii. Jego dziadek był wybitnym śpiewakiem i zdobywcą licznych nagród, jednym z prawdziwie wielkich artystów w tym regionie, jeśli nie w całym kraju. Hosoo był zaledwie siedmiolatkiem, kiedy nauczył się sztuki śpiewu gardłowego zwanego również höömii. Początkowo śpiewał, gdy siedział sam pośród stepu czy na skałach. Niezwykłą cechą tej sztuki wokalnej jest to, że jedna osoba sama jest w stanie śpiewać polifonicznie (wieloma głosami). Kontynuując tę tradycję, Hosoo otrzymał już dwie nagrody dla najlepszego śpiewaka w Mongolii. Ponieważ uprawia tę sztukę w sposób świadomy, niezwykle starannie dobrał swoich muzyków i śpiewaków. Wymaga wiele od siebie i od innych, dlatego standardy dla jego zespołu są równie wysokie. Na szczególną uwagę zasługuje także grupa Megitza Quartet. To zespół world music Małgorzaty Babiarz. Artystka pochodząca z Podhala przez kilkanaście lat rozwijała swoją karierę muzyczną w USA. W lecie 2012 r. wróciła do kraju z dwoma nowymi płytami: "Legenda" i "Megitza". Dzięki nawiązaniom do tradycyjnych melodii, przy jednoczesnym oparciu o nowsze gatunki, jednoczy słuchaczy młodych i starszych. Pełny program festiwalu w zakładce Wydarzenia.