W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
"Missa pro Pace" w Lublinie
13.11.200709:05

Krzysztof Penderecki, najwybitniejszy polski kompozytor współczesnej doby, będzie gościem koncertu finałowego XI Festiwalu Organowego w Lublinie. Pod jego dyrekcją Chór Polskiego Radia w Krakowie wykona "Mszę Pokoju" Feliksa Nowowiejskiego. Wielki koncert, który rozpocznie się 13 listopada o godz. 19 w kościele św. Rodziny.
Na program lubelskiego koncertu złożą się dzieła muzyki polskiej. W pierwszej części wieczoru usłyszymy kompozycje chóralne a cappella Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Bardzo ciekawym utworem będzie "Amen" Góreckiego - jedno z najbardziej interesujących jego dzieł, w którym otwiera się na tajemnicę sacrum. Amen - słowo jakże często wypowiadane podczas modlitwy - oznacza akceptację Bożej woli. W bloku utworów Pendereckiego zabrzmi "De Profundis" - jedna z części Siedmiu Bram Jerozolimy, dzieła napisanego dla uczczenia jubileuszu 3000-lecia Świętego Miasta. Kompozycja wyraża nadzieję na bezkonfliktowy świat i wiarę w dobrą przyszłość. Usłyszymy także "Agnus Dei" z "Polskiego Requiem". Część ta powstała w roku 1981 po śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego i była wykonana podczas uroczystości żałobnych. Całe "Requiem" zostało skomponowane w okresie stanu wojennego ku pokrzepieniu serc Polaków. Tworząc dzieło, kompozytor chciał zająć określone stanowisko i opowiedzieć się, po której jest stronie. Motywy "Agnus Dei" rozbrzmiewają na zakończenie filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy, do którego Penderecki napisał muzykę. Warto jeszcze wspomnieć o "Pieśni Cherubinów", nawiązującej do chrześcijańskiej tradycji religijnej Wschodu. Profesor dedykował ją Mścisławowi Rostropowiczowi. Finałowym akcentem wieczoru będzie "Missa pro Pace" - "Msza Pokoju" Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego przedstawiciela polskiego neoromantyzmu. Napisał m.in. dziewięć mszy, w tym sześć do tekstu łacińskiego. "Missa pro Pace" obejmuje wszystkie części porządku mszalnego: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus i Agnus Dei. Jest znakomitą kompozycją na chór z organami, w której partia organów ma charakter orkiestrowy. Ów liturgiczny utwór o wielkich walorach artystycznych zaskakuje koncertowymi dialogami organów i chóru, ekspresją oraz głębią. Msza dedykowana została pamięci tych, którzy oddali swe życie, abyśmy mogli żyć w pokoju. Wraz z Chórem Polskiego Radia w Krakowie zinterpretuje je zasiadający przy organach Robert Grudzień - producent koncertu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane