W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Most Kultury
07.06.201315:13

Już dziś w trakcie Nocy Kultury most znajdujący się na rzece Bystrzycy zostanie nazwany imieniem inżyniera Mariana Lutosławskiego, a następnie stanie się miejscem prezentacji lubelskich grup muzycznych. Tej Nocy na Moście Kultury zagrają: The Crows, Klezmaholics, Sekta Denta, Mohipisian, Na Tak, Komische Pilze oraz Ayarise (ex ComeYah). Wszystko to w ramach projektu "Most Kultury".
Projekt „Most Kultury” zakłada wprowadzenie działań artystyczno - społecznych w przestrzeń dotąd zupełnie niezagospodarowaną kulturalnie – most na rzece Bystrzycy znajdujący się na styku dzielnic Śródmieście, Bronowice, Kośminek i Za cukrownią i skierowany. Ten historyczny most na trzy letnie miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień stanie się miejscem spotkań, koncertów, wystaw, filmów, spotkań oraz warsztatów. Projekt zakłada postawienie na moście specjalnie zaprojektowanej sceny do prezentacji artystycznych oraz otwarcie na nim kawiarni, a także wzbogacenie obszaru o plażę oraz przystań dla kajaków – przekształcenie traktu komunikacyjnego w miejsce przyjazne mieszkańcom, w swoisty „dom kultury na wodzie” w dzień, a wieczorami w kameralne miejsce spotkań z dobrą muzyką. Most Mariana Lutosławskiego – krótka historia „Stary most na Bystrzycy” od czasu swojego powstania w 1909 roku był bardzo ważnym miejscem dla rozwoju Lublina – łączył dworzec i powstałe wtedy dzielnice przemysłowe ze starszymi częściami miasta i obsługiwał cały ruch w kierunku wschodnim i południowo wschodnim (wcześniej korzystano z brodu na Trakcie Ruskim). Nic więc dziwnego, że zaangażowano do jego budowy najlepszych specjalistów – inżyniera Mariana Lutosławskiego (1871-1918) i architekta Jana Heuricha Młodszego i zastosowano innowacyjny wtedy system konstrukcji żelbetowych systemu F. Hennebique’a. Do naszych czasów obiektów tego typu przetrwało w Europie bardzo niewiele, a więc nasz most stał się jednym z unikalnych zabytków techniki. O jakości konstrukcji mostu świadczy fakt, że przez niemal 70 lat (do połowy lat 80tych XX wieku) przenosił on ruch drogi o znaczeniu krajowym. Nic więc dziwnego, że po wyłączeniu z ruchu nie przedstawiał się on zbyt efektownie. Władze Lublina, w setną rocznicę jego wybudowania w 2009 roku podjęły decyzje o jego renowacji. Odnowienie mostu wraz z przywróceniem jego pierwotnego wyglądu jest wynikiem współpracy wielu osób doceniających jego walory techniczne i historyczne. Osobami zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia byli min: ówczesny dyrektor Wydziału Dróg i Mostów Eugeniusz Janicki, dr Dariusz Kopciowski - zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, projektanci z wrocławskiego Biura Projektowo-Badawczego PROMOST pod kierunkiem mgr inż. Edmunda Budki oraz firma INTOP z Tarnobrzega, wykonawca robót. Dzięki przeprowadzonym pracom, które ostatecznie ukończono w połowie maja 2012 roku, most odzyskał dawne walory, dodatkowo wyeksponowane oświetleniem.