W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mural jako protest przeciwko wojnie w Ukrainie

Mural jako protest przeciwko wojnie w Ukrainie
22.06.202216:13

Na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Jasnej 3 powstaje nowy mural. Zastąpi on dotychczasowe malowidło, które zdobiło budynek od 10 lat. Autorem obu jest ukraiński artysta Vladimir Manzhosan tworzący pod pseudonimem Waone. Nowy mural odnosi się do bieżących wydarzeń i jest sprzeciwem wobec rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę.

 

– Ukraińskiej edycji Nocy Kultury, która odbyła się 10 lat temu, towarzyszyła atmosfera radości. Elementem świętowania polsko-ukraińskiej współpracy było powstanie na budynku przy Jasnej muralu jednego z najbardziej znanych na świecie ukraińskich artystów – Waone. W międzyczasie rosyjska agresja na Ukrainę nadała współpracy między naszymi narodami zupełnie inny kontekst. W tej sytuacji, dokładnie po 10 latach Waone wraca do Lublina, aby w tym samym miejscu, ponownie pod opieką Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej stworzyć nowe dzieło, które nawiązuje do aktualnych okoliczności – mówi Krzysztof Stanowski, Dyrektor Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin.

 

Mural powstaje w ramach projektu „#MakeEuropeBloom: the Time is Now!” realizowanego przez Unię Europejskich Federalistów przy udziale finansowym Parlamentu Europejskiego. Projekt zwraca uwagę na znaczenie Konferencji w sprawie przyszłości Europy, która trwała od wiosny 2021 do wiosny 2022. Konferencja odbyła się w formie debat i dyskusji prowadzonych przez obywateli i organizacje pozarządowe państw Unii Europejskich na temat wyzwań i priorytetów stojących przed UE. Ponadto, projekt stanowi odpowiedź na zaproszenie do „ustanowienia nowego europejskiego Bauhausu”, co oznacza opracowanie nowego stylu estetycznego odpowiadającego wdrażaniu idei zrównoważonego rozwoju.


W ramach projektu „#MakeEuropeBloom: the Time is Now!" dotychczas powstały murale w Walencji (Hiszpania), Strasburgu (Francja) i Tartu (Estonia). Realizacji dzieł towarzyszą zwykle debaty, konferencje prasowe i inne wydarzenia realizowane z udziałem członków Parlamentu Europejskiego.

Zakończenie prac i odsłonięcie dzieła Vladimira Manzhosana na kamienicy przy Jasnej 3 planowane jest na piątek, 24 czerwca o godzinie 13.45.