W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Muzeum online
31.03.202019:20

W związku z przejściem Państwowego Muzeum na Majdanku w tryb pracy zdalnej, Muzeum przygotowało dla swoich zwiedzających ofertę online.

Działania Muzeum publikowane są systematycznie na profilu Państwowego Muzeum na Majdanku na Facebooku, na stronie internetowej (majdanek.eu) oraz na Youtube

Na profilu Muzeum na Facebooku systematycznie publikowane są cykle: #jutrobędzielepiej, „Jedyne takie. Rzeźby powstałe na terenie KL Lublin w 1943 roku”, Muzeum dla nauczycieli – edukacja historyczna online. Przygotowane są także kolejne projekty w oparciu o źródła archiwalne, muzealia, relacje więźniów oraz wydawnictwa Państwowego Muzeum na Majdanku.

#jutrobędzielepiej - nazwa nawiązuje do słów jakimi Danuta Brzosko-Mędryk zakończyła pierwszą audycję Radia Majdanek w lutym 1943 r. Więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku nie dysponowały nie miały mikrofonów ani nadajników, a mimo to w prymitywnym baraku więźniarskim udało im się stworzyć najprawdziwsze radio. Chociaż skierowane do stosunkowo niewielkiej liczby osób, audycje Radia Majdanek miały ogromne znaczenie podtrzymywania na duchu podczas uwięzienia w obozie. W ramach cyklu #jutrobędzielepiej opowiemy, jak więźniowie obozu koncentracyjnego na Majdanku radzili sobie w trudnym położeniu poprzez samopomoc. Mamy nadzieję, że historie tych niezwykłych osób i reprezentowane przez nie postawy staną się lekcją postępowania w tym trudnym dla wszystkich czasie.

„ Jedyne takie. Rzeźby powstałe na terenie KL Lublin w 1943 roku” - to cykl poświęcony historii obiektów artystycznych zlokalizowanych w obozowej przestrzeni. Więźniom dzięki sztuce udawało się przemycić treści symboliczne, aby dodać otuchy współwięźniom, ale także polepszyć ich warunki bytowe.

Muzeum dla nauczycieli – edukacja historyczna online – cykl powstał myślą o nauczycielach, którzy przeszli na zdalne nauczanie. Zespół pracowników Państwowego Muzeum na Majdanku przygotował prezentacje związanych tematycznie z historią niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Materiały te będzie można wykorzystać do przeprowadzenia lekcji muzealnych online. Dzięki nim uczniowie w ciekawy i inspirujący sposób dowiedzą się m.in.: jak wyglądało życie więźniów w obozie, usłyszą relacje świadków, poznają losy dzieci oraz wiele innych historii ukrytych w muzealnych eksponatach. Muzealni pedagodzy służą swoją pomocą pod numerem telefonu: 81 710 28 27.