W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Muzyczny Jarmark Jagielloński 2017

07.08.201706:25

W Lublinie podczas Jarmarku Jagiellońskiego (12-15 sierpnia), który jest w tym roku częścią Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin – „Urodzin Miasta”, będziemy mogli podziwiać wyjątkowe koncerty. Ze scen na placu przy Klasztorze oo. Dominikanów usłyszymy muzykę graną przez tradycyjnych muzykantów, jak również tworzoną przez artystów poszukujących inspiracji w tradycji. Wydarzeniem, którego nie można pominąć jest koncert re:tradycja. Artyści tacy jak Kayah, Michał Urbaniak, Antoni „Ziut” Gralak czy Włodek Pawlik zagrają z mistrzami muzyki tradycyjnej. 
 
Muzyczny program Jarmarku Jagiellońskiego otworzy Kapela Maliszów z gościnnym udziałem Krzesimira Dębskiego i Krzysztofa Ścierańskiego.Rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim została założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Grają muzykę tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Gościnnie z Kapelą Maliszów wystąpi Krzesimir Dębski – kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, autor muzyki teatralnej, dyrygent, skrzypek jazzowy oraz lider jazzowego zespołu String Connection, a także Krzysztof Ścierański – gitarzysta basowy krakowskiego zespołu Laboratorium.
Kiedy: 12 sierpnia, godz. 19.00
Gdzie: Plac przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1


Pierwszego dnia Jarmarku Jagiellońskiego zagrają także Taraf de Haïdouks. To grupa artystów zwanych „Lautari” (tradycyjnych muzyków), którzy pochodzą z małej rumuńskiej wioski Clejani. W skład grupy wchodzi kilkunastu wybitnych instrumentalistów i śpiewaków. W 1991 roku wydany został ich pierwszy album pod tytułem „Musique des Tsiganesde Roumanie”, który wprowadził zachodnich słuchaczy do bogatego świata muzycznego rumuńskich Cyganów. Obecnie w zespole gra także trzecie pokolenie muzyków, które przejęło od swoich ojców miłość, pasję i niesamowitą zdolność odczuwania i dzielenia się muzyką.
Kiedy: 12 sierpnia, godz. 20.30
Gdzie: Plac przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1


Niedzielny wieczór należeć będzie do wykonawców tworzących specjalną produkcję Warsztatów Kultury, projekt re:tradycja, dedykowany miastu z okazji 700-lecia. Na scenie na placu przy Klasztorze oo. Dominikanów wystąpią mistrzowie muzyki i śpiewu tradycyjnego oraz muzycy znani szerokiej publiczności, którzy w swojej działalności artystycznej nawiązywali już do muzyki tradycyjnej. To spotkanie niezwykłych artystów  – osobowości na jednej scenie, w tradycyjnym repertuarze. W koncercie udział wezmąMichał Urbaniak i Kapela Romana Wojciechowskiego, Kayah i Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała i Adamem Słupczyńskim, Włodek Pawlik iJanina Chmiel z Kapelą Butrynów, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic i Antoni „Ziut” Gralak. Koncert poprowadzi Agnieszka Obszańska, dziennikarka Radiowej Trójki oraz Jacek Hałas, muzyk, śpiewak, założyciel Poznańskiego Domu Tańca.
Kiedy: 13 sierpnia, godz. 20.00
Gdzie: Plac przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1


W poniedziałek usłyszymy koncert zespołu Odpoczno. Tworzą go muzycy zajmujący się różnymi gatunkami: od muzyki improwizowanej, poprzez alternatywną scenę rockową, aż po polską muzykę tradycyjną. Wspólnym mianownikiem okazała się dla nich muzyka z regionu opoczyńskiego. Starając się zachować oryginalne brzmienie, grupa łączy współczesną improwizację z żywiołowością wiejskiego grania.
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 19.30
Gdzie: Plac przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1


Poniedziałkowy wieczór to spotkanie z muzyką zespołu Radio Cos. Grupa poprzez swoją działalność promuje tradycyjną muzykę galicyjską. Członkowie zespołu poszukują i badają etnograficzne korzenie regionu Galicji. Niezwykła otwartość, ciepło, entuzjazm i dynamika artystów stwarza wyjątkowy klimat koncertów, przenosząc słuchacza na pełen słońca i dźwięków gorący Półwysep Iberyjski.
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 20.30
Gdzie: Plac przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1
 

Wyjątkowym koncertem w kameralnej przestrzeni Warsztatów Kultury, przy ul. Grodzkiej 5a rozpoczniemy ostatni dzień Jarmarku Jagiellońskiego. Pieśni tradycyjne Lubelszczyzny i Kurpi to otwarty pokaz po warsztatach śpiewu prowadzonych podczas Jarmarku Jagiellońskiego przez Agatę Harz (pieśni lubelskie) oraz Genowefę Lenarcik i Olgę Kozieł (pieśni kurpiowskie). Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Masterklasy”.
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 15.30
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, II piętro

 
Program muzyczny Jarmarku Jagiellońskiego zakończymy koncertemSefardix Trio. To klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień. Artyści wykraczają poza stereotypowe traktowanie głosu i instrumentów, poszerzając paletę brzmieniową wykonywanej muzyki. Sefardix Trio snuje muzyczną opowieść opartą m.in. na wątkach sefardyjskich, opowiada o opuszczeniu, namiętności, tęsknocie, ludzkich dramatach i chwilach radości. To muzyczna podróż przez stulecia, opowiadana przez współcześnie żyjących muzycznych maggidów. To podróż po Europie, północnej Afryce, Bliskim Wschodzie i Bałkanach. To muzyczna fikcja oparta na faktach.
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 20.00
Gdzie: Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów, ul. Złota 9

 
Każdy wieczór od soboty do poniedziałku zamykać będzie Potańcówka Jarmarkowa, czyli taneczna zabawa pod rozgwieżdżonym niebem. Codziennie zabawę otworzy Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, której repertuar stanowią tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty z regionu lubelskiego. Orkiestra działa jako cykliczny muzyczny projekt edukacyjny w Warsztatach Kultury w Lublinie. W sobotę tańczyć będziemy także przy muzyce Kapeli Barbary Michalec – akordeonistki z Ciszycy Dolnej (woj. świętokrzyskie). Zespół zagra taneczny repertuar znad Wisły – trójmiarowe powiślaki, zawiślaki, podwiślaki, śpiwki, światówki, wędrowce i nieco szybsze oberki i polki. Tego samego wieczora bawić będziemy się też do rytmów zagranych przez Kapelę Jana Fokta (ur. 1936) z Jagodnego (dawne woj. radomskie). W repertuarze kapeli znajdziemy oberki, mazurki, tanga, poleczki, fokstroty, kujawiaki, czyli wszystko to, co się dawniej grało. Ostatnim sobotnim zespołem na Potańcówce jest Dżezbandyta. Grupa wyrosła na powojennych zgliszczach, w czasach gdy wiejskie kapele odkrywały „saksefon”, basówkę i dżaz. W niedzielę zagra Kapela Lipców z Wygnanowa. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych kapel w regionie radomskim. W swoim repertuarze posiada wiele modnych miejskich szlagierów. Po niej na scenę wkroczą Chłopcy z Nowoszyszek. Grają wiejską muzykę Suwalszczyzny i Wileńszczyzny. Niedzielę skończymy przy muzyce Katarzyny Zedel i Sekund Hand – członkinie kapeli szczególnie związane są z tradycjami muzycznymi mikroregionu kajockiego (okolice Przystałowic Małych) oraz okolic Szydłowca. Na poniedziałkowej Potańcówce grać będzie m.in. Kapela Wojciechowska, czyli jedna z najdłużej działających na Lubelszczyźnie kapel, założona w 1926 roku. Mimo wielokrotnych zmian składu osobowego, kapela zachowała muzyczny przekaz międzypokoleniowy i nadal wykonuje melodie tradycyjne dla okolic Wojciechowa. „Na dechach” zobaczymy też Kapelę Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, która muzycznie reprezentuje region opoczyński. Wieczór oraz cały program Jarmarkowych Potańcówek zakończy zespół Wędrowiec, wykonujący muzykę tradycyjną głównie Mazowsza i Lubelszczyzny.
Kiedy: 12-14 sierpnia, godz. 22.00-02.30
Gdzie: Plac przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1

 
To jednak nie wszystkie muzyczne atrakcje. Na Starym Mieście w ciągu dnia nie zabraknie występów ulicznych Kapeli Bornego z Podzamcza, Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, Młodej Harty, zespołu Pogórzanie, Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, Kapeli Wojciechowskiej, Kapeli Ryckiej „Żywioły”, czy litewskiego zespołu Pulkelis, które przez cztery dni będą występować na ulicach Starego Miasta i tworzyć niezapomnianą atmosferę Jarmarku.

Cały program oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej jarmarkjagiellonski.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.     
Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.


Jarmark Jagielloński 12-15 sierpnia 2017 realizowany jest w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin – „Urodziny Miasta”. W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń.

Powiązane:

Warsztaty Kultury

Wydarzenia polecane

Kalendarium wydarzeń

<

21.10.2018

>

Wrzesień 2018

Październik 2018

Listopad 2018

Grudzień 2018

Styczeń 2019

Luty 2019

Marzec 2019

Kwiecień 2019

Maj 2019

Czerwiec 2019

Lipiec 2019

Sierpień 2019

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
27 28 29 30 31
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30 31
1 2
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
31
1 2 3
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
28 29 30 31
1 2 3
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
25 26 27 28
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30
1 2
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
27 28 29 30 31
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30 31
1