W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Myśl w ruchu
06.09.201121:28

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, do trzech lubelskich szkół podstawowych zostaje wprowadzony edukacyjny program pilotażowy z dziedziny tańca: „Myśl w ruchu” realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Lubelski Teatr Tańca. Autorką i koordynatorką projektu jest Anna Żak. Programowi tanecznemu przyświecają myśli Ericha Fromma „Osoby twórcze ożywiają niejako wszystko czego dotkną - i inne osoby i rzeczy i duchowość własną” oraz Isadory Duncan „Każdy ruch taneczny istnieje w naturze” .
Tylko dwa miasta w Polsce: Wrocław i Lublin zostały wybrane przez Instytut Muzyki i Tańca do wprowadzenia edukacyjnych autorskich programów tanecznych. Program „Myśl w ruchu”* w Lublinie będzie realizowany w trzech placówkach: Szkole Podstawowej nr 6; Szkole Podstawowej nr 24; Szkole Podstawowej nr 28. W każdej ze szkół, we wskazanej klasie pierwszej do połowy grudnia będą prowadzone zajęcia z tańca współczesnego oraz odbędą się spotkania z: * baletem * tańcem narodowym * techniką capoeiry * hip hop * akrobatyką * ruchem połączonym z głosem. Program „Myśl w ruchu”* stawia na rozwój osobisty dzieci i zdobywanie umiejętności odbioru sztuki. Dopełnieniem programu będą zajęcia teoretyczne dotyczące sztuki rozumienia ruchu, kultury bycia widzem teatru tańca, historii tańca. To intensywne, aktywne spotkanie z tańcem zostanie zakończone grudniową prezentacją choreograficzną wszystkich trzech grup biorących udział w projekcie w pokazie „Dookoła świata - żywioły” na scenie Warsztatów Kultury. Uczestnicy projektu obejrzą także spektakl „Jezioro Łabędzie” w wykonaniu baletu Teatru Muzycznego w Lublinie oraz taneczny spektakl w technikach modern i współczesnych „Królowa Śniegu” w wykonaniu zespołu Teatru im.H.Ch.Andersena w Lublinie z gościnnym udziałem tancerzy. Program ma na celu otworzyć dzieci na inne formy komunikacji, zapoznając z pozawerbalnym językiem tańca, przy współpracy z artystami - tancerzami uprawiającymi różne dziedziny sztuki tańca. Ta część zajęć z dziećmi będzie realizowana przez nauczycieli związanych z Lubelskim Teatrem Tańca i Grupą Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej: Barbarę Czajkowską, Ewelinę Drzał i Joannę Szot. Zajęcia z pozostałych technik tańca będą prowadzić gościnnie nauczyciele tańca z Warszawy, Łodzi i Wrocławia. Cykl zajęć jest nastawiony na wydobycie twórczego potencjału tkwiącego w każdym dziecku i rozwinięcie go w kierunku ekspresji ruchowej. Dzieci zdobywają wiedzę i nabywają umiejętności przede wszystkim poprzez zabawy, doświadczenie i odkrywanie możliwości własnego ciała i zależności między pracą ciała a ruchem. Program ma na celu także rozwinięcie poczucia piękna i estetyki, chęci uczestniczenia w kulturze, umiejętności bycia twórcą i widzem oraz świadomości pojmowania tańca, ruchu scenicznego jako sztuki. Autorka, koordynatorka projektu: Anna Żak, tel +48 693 442 074 Lubelski Teatr Tańca / Centrum Kultury w Lublinie, ul.Narutowicza 32, 20-016 Lublin tel/fax.+48-081 536 03 28 e-mail: www.ltt.art.pl/myslwruchu