W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Na Placu Litewskim o wolności, stuleciu niepodległości, dawnym Lublinie i PA.RZE

Na Placu Litewskim o wolności, stuleciu niepodległości, dawnym Lublinie i PA.RZE
05.10.201800:03

O wolności można powiedzieć wiele - na pewno jest bardzo cenna, więc warto się nią dzielić z innymi. Jednak każdy ma inne doświadczenia związane z tą wartością, inne obawy i wyobrażenia. Dlatego już 6 października redakcja PA.RY odwiedzi Plac Litewski właśnie po to, by porozmawiać z lublinianami o wolności. Będzie to też okazja, by uzupełnić archiwalne numery czasopisma.

Przy tej okazji będzie można zapytać dziennikarzy o szczegóły ich artykułów i napić się z nimi kawy - bo, jak wiadomo, najlepiej dyskutuje się przy dobrej kawie. W saloniku prasowym na Placu Litewskim będzie można znaleźć najnowsze wydanie PA.RY i za darmo uzupełnić brakujące numery archiwalne. Dla chętnych przygotowane zostały warsztaty tworzenia TypoToreb. Przygotowaną własnoręcznie płócienną torbę z logiem PA.RY będzie można zabrać do domu.

W programie przewidziano spotkania z Małgorzatą Michalską-Nakonieczną, Grażyną Michalską, prof. Pawłem Próchniakiem, o. Tomaszem Dostatnim OP i redaktorką naczelną PA.RY - Małgorzatą Domagałą. O zdjęciach Lublina opowie Joanna Zętar, która poprowadzi też o godz. 14:00 spacer “Wokół placu Litewskiego - Lublin 1918 roku”. Podczas trwania akcji pracownicy Teatru NN będą nagrywali historie mówione o ostatnich stu latach w Lublinie. Organizatorzy zachęcają lublinian do przyniesienia jednego archiwalnego zdjęcia, którego historię chcieliby utrwalić.

PA.RA to czasopismo,wydawane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w ramach lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dotychczas ukazało się 12 numerów regularnych (nakład: 3 000 egz. każdy) oraz specjalne wydanie na zamówienie Centrum Kultury z okazji koncertu „Siła kobiet” (nakład numeru: 10 000 egz.). Redaktorką naczelną pisma jest Małgorzata Domagała.

Tomasz Pietrasiewicz o PA.RZE:
W ciągu tych 100 lat Lublin wielokrotnie zaznaczył swoją obecność w zachodzących wydarzeniach. Jest czymś niezwykle interesującym zobaczyć, jak rodziło się państwo u samych jego podstaw – w codzienności i zaangażowaniu zwykłych ludzi. Gdy patrzymy na historię ostatnich 100 lat w Lublinie widzimy, że miasto rozsadzała jakaś wielka energia jego mieszkańców do stania się wolnymi ludźmi. Tu naprawdę czuło się ciśnienie wolności. Miasto było „pod parą”. Stąd pomysł żeby o tym wszystkim opowiedzieć i pokazać nasze miasto na tle Wielkiej Historii.

Chcemy w tej gazecie wskrzesić i pokazać „ducha wolności”, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat. To dzięki niemu wielu młodych ludzi tu mieszkających „miało parę” i „ciśnienie” do angażowania się w ważne sprawy, ale też realizowania swoich marzeń i zmieniania świata. Dlatego częścią tej opowieści będzie również pokazanie tych, którzy dzięki odzyskanej w 1989 roku wolności mogli rozwinąć skrzydła i dokonać wspaniałych rzeczy. Dla nich i dla Was stało się to czymś naturalnym i oczywistym. Ale pamiętajmy, duch wolności jest wyjątkowo kruchy, delikatny, niewidoczny i bardzo łatwo go utracić.

PA.RA ma też swoją wersję online: http://teatrnn.pl/para
Program Saloniku Prasowego PA.RY:

  • 10:00 – otwarcie Saloniku Prasowego PA.RY
  • 10:05 – rozmowa z Małgorzatą Domagałą, red. naczelną PA.RY
  • 10:40 – Zdjęcie z Historią I. Opowiada Joanna Zętar
  • 11:00 – rozmowa z Małgorzatą Michalską-Nakonieczną, autorką artykułów do PA.RY
  • 11:40 – Zdjęcie z Historią II.
  • 12:00 - rozmowa z Tomaszem Pietrasiewiczem
  • 12:40 - Zdjęcie z Historią III.
  • 13:00 – rozmowa z prof. Pawłem Próchniakiem, redaktorem rubryki „Słowa są wolne”
  • 14:00 – Spacer “Wokół placu Litewskiego - Lublin 1918 roku”
  • 14:00 – rozmowa z Grażyną Michalską, autorką artykułu do PA.RY
  • 14:40 – Zdjęcie z Historią IV.
  • 15:00 – rozmowa z o. Tomaszem Dostatnim OP, stałym współpracownikiem i felietonistą PA.RY
  • 10:00 – 16:00 Historie Rodzine: Wielka Księga Niepodległości. Zachęcamy do przyniesienia jednego zdjęcia i nagrania krótkiej historii mówionej. Historia Lublina i Polski składa się zarówno z wielkich wydarzeń jak i małych historii rodzinnych.
  • 10:00 – 13:00 Kawa po lubelsku. Kawiarnia „Heca” zapewni dobrą kawę dla tych, którzy nas odwiedzą, a Marcin Redkowiak ozdobi kubki rysunkami Lublina i logiem PA.RY.
  • 11:00 – 16:00 TypoTorby – warsztaty parowe. Każdy będzie mógł wykonać własnoręcznie TypoTorbę (torby zapewniamy) lub koszulkę (tę trzeba przynieść samemu) z logo PA.RY lub hasłem „Lublin 1918 - 2018. Inspiruje nas wolność”.
  • 14:00 Spacer “Wokół placu Litewskiego - Lublin 1918 roku”. Lublin w wydarzeniach roku 1918 odegrał rolę szczególną, a tę historię można opowiedzieć wybierając się na krótki spacer wokół Placu Litewskiego. Spacer poprowadzi Joanna Zętar
  • 10:00 – 16:00 Archiwum PA.RY – możliwość pobrania za darmo archiwalnych numerów PA.RY oraz najnowszego numeru dwunastego

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane