W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nagroda dla Marcina Wrońskiego

Nagroda dla Marcina Wrońskiego
14.10.201315:35

Marcin Wroński zdobył nagrodę czytelników na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Do pisarza powędrowała Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru za powieść "Skrzydlata trumna". Nagrodę wręczył Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu Andrzej Grabiński.
Marcin Wroński - Urodził się w 1972 r. w Lublinie. W latach 90. związany z trzecim obiegiem literackim, publikował m.in. w artzinach „Lampa i Iskra Boża”, „Mała Ulicznica” i „Brytan OD NOWA’. Debiutował zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy” (1992), później duszę Lublina starał się rozgryźć w powieści pijacko-przygodowej „Obsesyjny motyw babiego lata” (1994) i w rozproszonych „Opowieściach do trolejbusu” (1994-1996). Tworzył piosenki i skecze do swojego kabaretu „Osoby o Nieustalonej Tożsamości”, był dziennikarzem radiowym i nauczycielem, pisał książki dla dzieci. W 2007 roku opublikował pierwszy kryminał o komisarzu Maciejewskim, Morderstwo pod cenzurą, a rok później kolejny, Kino Venus. Wydał także thriller kościelny Officium Secretum. Pies Pański (W.A.B. 2010), nominowany do nagrody Wielkiego Kalibru. W 2011 roku ukazała się trzecia powieść o komisarzu Maciejewskim, A na imię jej będzie Aniela; w związku z jej premierą Wydawnictwo W.A.B. wznowiło dwie poprzednie. Autor pracuje nad piątą częścią cyklu retrokryminalnego. Kryminał retro „Komisarz Maciejewski. Morderstwo pod cenzurą” łączy dynamiczną akcję i barwne postaci z historycznie przedstawionym Lublinem lat 30. XX w. – jest próbą naznaczenia miasta atrakcyjnym znakiem popkulturowym. Wątki lubelskie autor coraz silniej akcentuje w swoich tekstach fantastycznych. Po opowiadaniach i powieści fantasy („Tfu, pluje Chlu!” (2005) i „Wąż Marlo” (2006)) w antologii „A.D. XIII” ukazało się jego opowiadanie „Piękne jesteście, przyjaciółki moje” łączące fantastykę z historią i polsko-żydowski Lublin XVIII/XIX w. z makrokosmosem Dobra i Zła.