W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2022

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2022
11.05.202218:19

Już po raz 47. artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca otrzymają wyróżnienia za całokształt twórczości. Nagrodzeni zostaną także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, którzy przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze tradycyjnej.

Wśród wyróżnionych są także twórcy z województwa lubelskiego. 

Laureatką Nagrody dla twórców za pisarstwo ludowe została Elżbieta Wójtowicz literatka ludowa, autorka scenariuszy widowisk obrzędowych, w których uczestniczy jako aktorka i gawędziarka. Organizatorka warsztatów gwary i spotkań gawędziarskich.
Markuszów, Lubelszczyzna, woj. lubelskie

Laureatką Nagrody dla badaczy, naukowców i animatorów została Bogumiła Nowicka – muzykolog, wieloletnia dziennikarka Radia Lublin. Popularyzuje i archiwizuje przejawy kultury ludowej na antenie regionalnej i ogólnopolskiej, autorka radiowych portretów twórców ludowych.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się na początku lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.  

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Więcej informacji o nagrodzie oraz jej dotychczasowych laureatach z lat 1974–2021 znajduje się na stronie internetowej www.nagrodakolberg.pl

Patronami medialnymi wydarzenia są: Polskie Radio S.A./Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Gość Niedzielny, TVP Kultura, kulturaludowa.pl, muzykatradycyjna.pl, Radio dla Ciebie.