W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Narodowe Czytanie
31.08.201413:27

6 września w całej Polsce będzie miała miejsce akcja "Narodowe czytanie". „Narodowe czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter.
Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Do akcji włączyła się równie Miejska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4 Lublin zaprasza od godziny 11:00 do Galeria Biblioteki. W programie: - inscenizacja fragmentów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza przygotowana przez pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego; - występ zespołu tańca dawnego „Belriguardo”; - czytanie fragmentów „Trylogii” przez publiczność i zaproszonych gości; - w godzinach 9.00-10.30 oraz po zakończeniu czytania „Trylogii” odbędzie się projekcja serialu „Przygody Pana Michała” (reż. Paweł Komorowski) Uczestnicy spotkania będą mogli ponadto obejrzeć wystawę ilustracji do „Trylogii” oraz przystawić pamiątkową pieczęć „Narodowego czytania” na przyniesionych przez siebie egzemplarzach książek Henryka Sienkiewicza. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza o godzinie 16:00 do Restauracji "GramOffOn", Rynek 12. Podczas akcji aktorzy i bibliotekarze przeczytają wybrane sceny z powieści Henryka Sienkiewicza. W ramach tegorocznej edycji Narodowego Czytania organizatorzy zapewniają możliwość spontanicznego czytania. Każdy mieszkaniec miasta będzie mógł przynieść swój egzemplarz "Trylogii" i przeczytać wybrany cytat. Dodatkową atrakcją podczas spotkania będzie możliwość otrzymania na przyniesionej przez siebie książce, pamiątkowego stempla przysłanego przez Biuro Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli jednak ktoś z publiczności nie będzie miał własnych książek, a zechce zaprezentować ulubiony fragment, to będzie i taka możliwość. Organizatorzy przewidują nagrody książkowe. Wydarzenie ma charakter otwarty - zapraszamy wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.