W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Narodowy Koncert Listopadowy z udziałem młodych artystów

Narodowy Koncert Listopadowy z udziałem młodych artystów
31.10.202309:28

Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Miasto tradycyjnie zaprasza mieszkanki i mieszkańców Lublina na Narodowy Koncert Listopadowy. W tym roku, z uwagi na obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, do udziału w koncercie zostali zaproszeni m.in. artyści młodego pokolenia z Polski i zagranicy.

– 11 listopada to wielkie święto wolności i radości. Organizowany w Lublinie Narodowy Koncert Listopadowy od kilkunastu lat stanowi doskonałą okazję do upamiętnienia wydarzeń z 1918 roku oraz do wspólnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku nasze spotkanie będzie miało wyjątkowy charakter. W związku z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 w organizację tegorocznej edycji koncertu zaangażowali się także młodzi muzycy związani z naszym miastem. Serdecznie zachęcam do udziału w wydarzeniu – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Narodowy Koncert Listopadowy odbędzie się w piątek (10 listopada) o godz. 18.00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny - wejściówki można odebrać w kasie Filharmonii od wtorku, 31 października, od godz. 12.00 oraz na 2 godziny przed każdym koncertem. Dla osób słabosłyszących organizatorzy wydarzenia zapewnili pętlę indukcyjną.

Poniżej znajdą Państwo słowo o muzyce przygotowane przez prof. Teresę Księską-Falger:

Narodowy Koncert Listopadowy 2023

 

Współczesna estetyka muzyczna wypracowała konkretne kryteria, wyjaśniając dlaczego muzyka wpływa na wnętrze człowieka i odwołuje się do różnych warstw jego osobowości. Wskazała na ludzką zmysłowość, poprzez słuch angażującą potrzebę ruchu, rytmu, wyzwalającą cielesny rezonans odbieranych doznań. Ale nie zapomniano też o kolejnej warstwie – emocjonalnej, a wraz z nią o doświadczaniu radości, szczęścia, zadumy, tęsknoty, bólu, tragizmu. To o tej sferze mówią odautorskie określenia wykonawcze, jak: amabile, dolce, con amore, con fuoco, con moto, marcato, grave, pesante, doloroso i wiele innych. To w tym kierunku dążą wykonawcy utworów muzycznych, którzy wyznaczyli sobie role nośników dobrej energii oraz narratorów, sprawców wzruszeń i zachwytu. Ale jest jeszcze jeden aspekt muzyki: intelekt. Każdy utwór zawiera w sobie element racjonalności w postaci struktury, formy, logiki, dramaturgii. Bez dogłębnej znajomości polifonii, tracimy wiele z jej strategicznego piękna, bogactwa i sensu. Dzieła pisane techniką serialną, oparte na oryginalnych kombinacjach dźwiękowo-rytmicznych są jak wspaniała książka, która zaprasza by wziąć ją do ręki i uważnie czytać stronę po stronie. Istnieją też kompozycje dźwiękowe, które przekraczają wszelkie granice, otwierając nas na wartości nadestetyczne, prowadząc w dziedzinę metafizyczności. Wystarczy otworzyć się na ich piękno i słuchać tego, co do nas mówią...

Słuchacz osiemnastowieczny oczekiwał od muzyki przede wszystkim przyjemności. Meloman doby romantyzmu chciał, by sztuka dźwięku dostarczała mu wręcz ekstatycznych przeżyć, tym samym niejako rekompensując ich brak
w codziennym życiu. Bogactwo muzyki stało się jej zaletą, ciekawość budziło wszystko, co tajemnicze, dalekie, egzotyczne, emocjonalne. Z czasem uznano, że czas wolny winien być przeznaczony na rozwój duchowy człowieka, doskonalenie wewnętrzne i pielęgnowanie rodzinnych więzów. Wspólne uprawianie muzyki w gronie bliskich stało się więc i przyjemne i pożyteczne. Muzykowano w salonach, w stowarzyszeniach miłośników muzyki i w chórach. Wznoszono sale koncertowe i gmachy. Muzyka stała się dobrem wspólnym.

Przed nami kolejny Narodowy Koncert Listopadowy, nieco inny, bo wpisany w skutecznie i pięknie realizowany projekt: Lublin – Europejska Stolica Młodzieży. 10 listopada o godz. 18.00, na estradzie sali koncertowej Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (ul. M. Curie – Skłodowskiej 5), pojawią się młodzi muzycy z akademii i uniwersytetów muzycznych w Wiedniu, Grazu, Oberschützen, Katowicach, a także uczeń Szkoły Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Lublinie. Lista wybitnie utalentowanych instrumentalistów jest imponująca:

  • Felix Harutyunyan – skrzypce
  • Evgeny Sinaiski – fortepian
  • Ugnè Katinskaite – skrzypce
  • Krzysztof Dawidowicz – skrzypce
  • Lucas Garces Villa – altówka
  • Ana Sincek – wiolonczela
  • Samuel Eden – klarnet
  • Daniel Rożek – fortepian
  • Gabriel Bortnowski – fortepian
  • Miłosz Bachonko – akordeon

Zabrzmią utwory Eugene'a Ysaÿe'a, Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Antonia Vivaldiego i Miłosza Bachonko. Staniemy się świadkami wydarzenia, o którym już dziś można powiedzieć, że będzie wyjątkowe, poruszające.

Muzyczny wieczór otworzy Sonata nr 1 na skrzypce solo E. Ysaÿe'a, genialnego skrzypka i kompozytora, który kształcił się pod kierunkiem Josepha Massarta w Liège, a następnie u Henryka Wieniawskiego i Henri Vieuxtempsa w konserwatorium w Brukseli. Następnie zabrzmi najsłynniejsza z 10 sonat na fortepian i skrzypce L. van Beethovena, Sonata A-dur „Kreutzerowska” op. 47 z roku 1803. Kolejną pozycją będzie Kwintet klarnetowy h-moll op. 115 J. Brahmsa, artysty, któremu – w związku ze 190. rocznicą urodzin przypadająca w tym roku – muzycy poświęcili setki koncertów na całym świecie. Genialną twórczość Fryderyka Chopina reprezentować będą: Ballada F-dur op. 38, dwie Etiudy z op. 10 - nr 7 i 8, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, Barkarola Fis-dur op. 60, Walc As-dur op. 42, Nokturn fis-moll op. 48 nr 2 oraz Scherzo cis-moll op. 39. W ostatniej odsłonie usłyszymy transkrypcje: Uwertury do opery „Wesele Figara” W. A. Mozarta, „Zimy” z cyklu Pory roku A. Vivaldiego oraz dwie oryginalne Toccaty – nr 2 i nr 3 M. Bachonko.

 

Serdecznie Państwa zapraszam.

Teresa Księska – Falger