W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Nie w stolicy kultury
05.06.200810:05

Zauważyliśmy dzisiaj w Lublinie billboardy reklamujące nowe baseny nad Zalewem Zemborzyckim (m.in. na skrzyżowaniu ul. Ruskiej i Lubartowskiej) . Jako stowarzyszenie, które od lat zajmuje się problematyką równości płci i przeciwdziałania dyskryminacji jesteśmy zbulwersowani kontekstem, w jakim reklamuje się nowe obiekty sportowe przeznaczone dla lublinian. Hasło "Pływaj z foczkami" w zestawieniu z wizerunkiem atrakcyjnych, skąpo ubranych kobiet nasuwa jednoznacznie seksualne skojarzenia. Słowo "foczka" jest w języku młodzieży pogardliwym określeniem kobiety, koncentrującym się jedynie na jej walorach seksualnych.
Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że twórca reklamy wykorzystał seksualny kontekst nieprzypadkowo. Bulwersuje nas to, że miejska instytucja promuje się w tak ordynarny, seksistowski sposób. Sytuacja dziwi tym bardziej, że miejskie baseny nie są obiektem, których klientami są jedynie nabuzowani testosteronem prości, prymitywni mężczyźni, na których taka reklama z pewnością zadziała, ale w dużej mierze kobiety i dzieci. Uważamy także, że miasto, które aspiruje do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r., mogłoby większą wagę przywiązywać do używanych w reklamach, zwłaszcza miejskich instytucji, obraźliwych, seksistowskich skojarzeń. Proponujemy, aby osoby odpowiedzialne za przygotowaną kampanię podjęły zdecydowane działania mające na celu zmianę plakatów promujących baseny. Osobą odpowiedzialną jest dyrektor MOSIRu. Strona MOSiR Stowarzyszenie Homo Faber

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane