W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Nie żyje Halina Danczowska
28.12.202017:15

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Haliny Danczowskiej, wieloletniego i zasłużonego starszego kustosza Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Halina Danczowska urodziła się 31 lipca 1947 roku w Bełżycach. Absolwentka Studium Państwowego Ośrodka Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie oraz studiów bibliotekoznawczych w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Halina Danczowska rozpoczęła pracę w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie 1 sierpnia 1967 roku. Początkowo pracowała w filiach bibliotecznych; 1 października 1975 objęła stanowisko kierownika Działu Magazynów i Konserwacji Zbiorów. Współorganizowała Składnicę Zbiorów Rezerwowych w Bronicach. W listopadzie 1992 roku objęła kierownictwo Działu Wydawnictw Ciągłych, od 1996 roku działającego jako Dział Gromadzenia Wydawnictw Ciągłych i Udostępniania Czasopism.

Na emeryturę odeszła 31 lipca 2002 roku, ale nie zaprzestała działalności zawodowej. Pracowała jako nauczyciel-bibliotekarz w lubelskich szkołach, tworzyła Bibliotekę Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie, wdrażała w placówkach szkolnych biblioteczne programy komputerowe. Zawodowo związana była również z Archiwum Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Lublin. Przez trzy kadencje pełniła funkcję biegłego sądowego w zakresie bibliotekarstwa. Była członkiem Zespołu do Spraw Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych w Lublinie (społecznego ciała opiniodawczo - doradczego Prezydenta Miasta Lublin), w latach 2013-2018 pełniła funkcję Przewodniczącej Zespołu.

Wielokrotnie nagradzana, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Prezydenta Miasta Lublin.

Starszy kustosz Halina Danczowska była miłośniczką i znawczynią prasy lubelskiej, poświęciła jej liczne artykuły prasowe w periodykach lokalnych, branżowych i ogólnopolskich. Opublikowała książki: Dzielnica Dziesiąta (kilka wydań uzupełnianych), Dom Kultury Kolejarza w Lublinie 1948-2008 (Lublin 2008), Architekt Tadeusz Witkowski (1904-1986). Kalendarium życia i twórczości (Lublin 2009), Rada Artystyczna Miasta Lublina 1935-1939 (Lublin 2011) i Architekt Czesław Doria-Dernałowicz 1901-1993. Życie i twórczość (Lublin 2012). Zmarła 25 grudnia 2020r. Była zakażona koronawirusem.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

Data pogrzebu ma zostać dopiero podana.