W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Niezwykłe wydarzenie w Muszli Koncertowej

Niezwykłe wydarzenie w Muszli Koncertowej
04.09.200802:11

W najbliższą sobotę, 6 IX, warto będzie wybrać się do Muszli Koncertowej, która tego lata i tak już sypnęła ciekawymi wydarzeniami, wydaje się że daleko hojniej niż w latach ubiegłych. Mamy tu na myśli głównie projekcje filmowe, tym razem rzecz jest z gruntu swego inna, chociaż kosztowności ze skarbca X Muzy znajdą się tam, a jakże. Impreza, pod hasłem "Scena Eksperymentalna Muszli Koncertowej" to znakomita okazja do zapoznania się z artystami znanymi bardzo wąskiemu gronu odbiorców. Twórcami, uprawiającymi niszowe odmiany popularnych gatunków sztuki - filmu, muzyki, wizualizacji.
Zostaną pokazane filmy niezwykłe, których twórca - Julian Józef Antonisz - opracował i wprowadzał w życie technikę produkcji bez użycia kamery (non - camera). Dzis uznawany jest za jednego z bardziej niezwykłych mistrzów polskiego filmu animowanego w całej jego historii. "Jego filmów nie można nie rozpoznać. A ich twórca należy do tych autorów animacji filmowych, którego trudno pomylić z jakimkolwiek innym autorem filmów tego gatunku. Rozedrgane, pulsujące, pełne ruchu i jakiejś nieporadności plastycznej, która ukrywa to, że jest zamierzona, z pomysłowym, zaskakującym, absurdalnym, nonsensownym, groteskowym czy satyrycznym komentarzem, pełne chropawych dźwięków, tak samo chropawych jak czytany najczęściej przez amatorów, pełen pomyłek i kiksów językowych komentarz, filmy Juliana Józefa Antonisza po ponad 20 latach od śmierci reżysera i prawie tyle samo od upadku PRL, wzbudzają wciąż równie wielki co niegdyś aplauz widowni, także tej młodej, która o tym twórcy nigdy wcześniej nie słyszała, a realia PRL odbiera jak pochodzące z baśni." - tak o artyście pisze portal culture.pl. Jeśli chodzi zaś o muzyczny aspekt wydarzenia, to będziemy mogli posłuchać tak oryginalnych wykonawców jak "Małe Instrumenty" i "Puch" - zespoły obracające się w swej twórczości wśród rozmaitych eksperymentów, potrafiące zaskoczyć niezwykłymi środkami wyrazu, takimi jak niezwykłe konstrukcje, tworzone przez pierwsza z wymienionych grup. Druga z nich muzykę swą - określaną jako kolaż transu, ambientu i jazzu (chociaż pewnie coś jeszcze by się tam znalazło) - wzbogaca o obrazy, będące integralną częścią występu. A skoro już mowa o obrazach - to nie można nie wymienić również Owczarka, znanego ze współpracy ze znanymi wykonawcami rodzimej sceny muzycznej (Dezerter, Kapela Ze Wsi Warszawa, Waglewski, Maleńczuk). Artysta ten świadomie odrzuca dobrodziejstwa techniki cyfrowej, czyniąc zaletę z surowości i chropowatości prostego analogowego sprzętu. Oprócz tego będziemy mogli zapoznać się z nowym, autorskim opracowaniem muzyki z filmów Antonisza. Swoje wizualizacje zaprezentują również: Cinemanual i Krzysztof Wojaczek. Wydaje nam się, że nie potrzebujemy już więcej zachęcać Państwa do odwiedzenia w sobotni wieczór Muszli Koncertowej. Jest to okazja ku temu, by zapoznać się z czymś, co rzadko gości na naszych scenach. Ze sztuką ważną, bo tworzoną nie pod przysłowiową publiczkę, lecz na przekór niej. Zapraszamy w imieniu organizatorów!

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej