Znamy już kandydatów i kandydatki do Nagrody Kulturalnej "Żurawie 2010". Nagroda zostanie przyznana w czterech kategoriach: słowo, dźwięk, obraz i animacja kultury.
„Żurawie” mają na celu ożywić środowisko młodych twórców i animatorów kultury w Lublinie i na Lubelszczyźnie oraz wypromować liderów i liderki, którzy wyznaczają nowe trendy i mogą reprezentować Lublin jako Europejską Stolicę Kultury.
Dwudzieścia nominowanych osób oceni Jury w składzie: Witold Dąbrowski (Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"), Teresa Dras (Kurier Lubelski) Jerzy Janiszewski (Polskie Radio Lublin), Grzegorz Józefczuk ("Gazeta Wyborcza Lublin"), Jarosław Koziara (grafik,designer), Rafał Koza Koziński (Centrum Kultury), Janusz Opryński (Provisorium, festiwal Konfrontacje Teatralne), Marcin Pospiszyl (LSM Soundsystem), Andrzej Rusin (Kinoteatr Projekt), Grażyna Lutosławska (Polskie Radio Lublin) i DJ Papa Zura (dj, SoulSerivce ).
Miasto Lublin laureatów Nagrody Kulturalnej "Żurawie 2010" obejmie roczną opieką finansową, która umożliwi realizację autorskich projektów kulturalnych. Na ten cel każdy laureat/laureatka co miesiąc będzie otrzymywał/a 500 zł.
Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali 5 maja w Studiu Muzycznym Polskiego Radia Lublin.
Nominowani do Nagrody Kulturalnej „Żurawie 2010”:
Kategoria „Słowo”:
1. aNonim
raper, członek zespołu Open Source
2. Kamil Brewiński
poeta, uczestnik slamów i turniejów jednego wiersza
3.Grzegorz Jędrek,
poeta
4. Andrzej Mierzejewsk
artysta kabaretowy, członek Kabaretu Smile
5. Aleksandra Zińczuk
pracowniczka Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, współpracowniczka Miesięcznika Wymiany Idei Kultura Enter, współorganizatorka Festiwalu Brunona Schulza
Nominowani w kategorii „Dźwięk”:
1. Łukasz Jemioła
bard, zwycięzca 45. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie
2. Magdalena Kitaszewska
wokalistka nurtu pop – rock, studentka kierunku jazz i muzyka estradowa
3. Rafał Rozmus
muzyk, kompozytor, twórca muzyki teatralnej i filmowej
4. Mateusz Sulowski
gitarzysta bluesowego zespołu The River
5. Joanna Zawłocka
wokalistka lubelskich zespołów: Miąższ i Gospel Rain.
Nominowani w kategorii „Obraz”:
1. Paweł Adamiec
fotograf, wizażysta, stylista, projektant strojów
2. Aleksander Janas
twórca grupy kilku.com, scenograf, oświetleniowiec, wizualizator, współtwórca pierwszego lubelskiego mappingu
3. Paweł Korbus
artysta wizualny, aktor, performer, scenograf, związany ze Stowarzyszeniem Teatralnym CHOREA
4. Krzysztof Szot
założyciel lubelskiej grupy filmowej, reżyser filmowy, twórca filmu „Wyłączność”
5. Mariusz Tarkawian
rysownik, co miesiąc jego prace publikuje „Zoom”, autor wielu wystaw w Polsce i zagranicą
Nominowani w kategorii „Animator kultury”:
1. Anna Dąbrowska
członkini Stowarzyszenia Homo Faber, organizatorka akcji edukacyjnych, happeningów i akcji ulicznych na rzecz praw człowieka w tym w szczególności praw kobiet, mniejszości seksualnych
2. Piotr Brożek
pracownik Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, animator sieci – twórca profilu Henia Żytomirskiego na portalu facebook.pl, członek inicjatywy Spoko Studenci, pomysłodawca komiksu „Spoko Humanik”
3. Katarzyna Kozielewicz
działaczka w sztabie Sceny Ad Hoc
4. Szymon Pietrasiewicz
twórca Przestrzeni Działań Twórczych „Tektura”, animator zjawisk kulturalno-społecznych, happener, komisarz Festiwalu Teatralnego „Kontestacje”, członek rady programowej
Festiwalu Młodzieży Akademickiej „FAMA”
5. Agata Will
Instruktorka Ośrodka Animacji Kultury - Centrum Kultury, koordynatorka programu Wolontariusz ESK i wydarzeń w ramach Nocy Kultury, związana z inicjatywą SPOKO