W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
"Nowy Dom" online!
05.04.202017:04

Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin" zapraszam do zapoznania się z publikacją, która jest zwieńczeniem projektu NOWY DOM realizowanego w 2014 roku. Nakład fizyczny wydawnictwa się kończy, organizatorzy postanowili więc uwolnić książkę od jej fizycznej postaci.

Co o projekcie mówią jego twórcy? 

NOWY DOM to projekt o tożsamości dzielnicy, o jej powstawaniu i osobistych historiach z tym związanych. Na ponad pół roku Węglin stał się miejscem dyskusji na temat miasta i jego pogranicza, spotkania z przyrodą, przestrzenią publiczną i prywatną. Czas ten okazał się źródłem wielu odkryć – związanych z historią, ale i teraźniejszością. Poznaliśmy swoich sąsiadów, wysłuchaliśmy ich opowieści, trafiliśmy na strychy i do ogrodów, spacerowaliśmy zbierając kwiaty czarnego bzu i pokrzywę. Eksplorowaliśmy dzielnicę wszystkimi zmysłami. Z tych spotkań, spacerów, ruchu zrodził się przewodnik, który jest jednocześnie kalendarzem. Na styku miasta i przyrody łatwiej dostrzec, że jednak wszystko zamyka się w jej cyklu, dlatego podział na miesiące wydał nam się naturalny. Jest czas wycieczek, czas odpoczynku i czas na spotkanie przy ciepłym kominku z historiami z przeszłości. Wszystko to ma swoje odzwierciedlenie w książce i na mapie, które przeglądacie. Nie jest to w żadnym wypadku kompendium wiedzy o dzielnicy, jest to raczej propozycja dla każdego z nas, gdzie i jak szukać tego, co nieoczywiste, niewidoczne na pierwszy rzut oka, a na pewno ciekawe.

Przez ten czas, wspólnie z mieszkańcami i zaproszonymi artystami, zastanawialiśmy się nad architekturą naszej części Lublina, nad jej przeszłością i teraźniejszością. Zagłębialiśmy się w domowe archiwa, słuchaliśmy historii powstawania domów i ulic. Jednocześnie z zaproszonymi gośćmi chodziliśmy po dzielnicy, oglądaliśmy architekturę, staraliśmy się prześledzić zmiany, jakie następowały w stylistyce mieszkaniowej od końca lat 50. XX wieku, od kiedy Węglin został włączony w obręb miasta. Sprawdzaliśmy, gdzie architektoniczna wizja spotyka osobiste pomysły właścicieli, jaki mieli oni wpływ na zaprojektowanie własnego domu i ile w ich projekcie jest osobistych wątków. Chcieliśmy też spojrzeć na wszystko z góry – z perspektywy, zastanowić się nad funkcją każdego z domów, płotów, ogrodów w siatce ulic – nad wyglądem całej dzielnicy, a szczególnie jej części wspólnych. W związku z tym zaprosiliśmy artystów, którzy swoimi projektami weszli w strukturę dzielnicy – pamiętając o jej przestrzeni, ale również biorąc pod uwagę ludzi, którzy tu mieszkają i tę przestrzeń współtworzą. NOWY DOM okazał się zaczątkiem, ziarnem, które plon dawać będzie jeszcze przez jakiś czas. Ta książka jest podsumowaniem pewnego etapu, ale też pokazaniem możliwości i potencjału, który tkwi w dzielnicy, jakich wiele na obrzeżach polskich miast. Zapraszamy na spacer z nami…

Kurator – Ludomir Franczak​
Publikację możecie przeglądać na platformie ISSU – Kliknij tutaj 
Lub pobrać w formacie PDF  – Kliknij tutaj

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej